Keď si vezmeme situáciu z globálneho hľadiska, Slovensko nie je jednou z krajín, kde by sa ekonomike darilo zle alebo kde by bolo zlé prostredie na podnikanie. Keď sa už ale začneme na to pozerať z lokálneho hľadiska, hlavne v rámci Európy, naša krajina je na tom už horšie. Podnikanie u nás nie je najľahšie a podmienky sa posledné roky dokonca zdrsňovali. Najlepšie podnikateľské prostredie je u nás pre väčšie stredné až veľké firmy. Tie majú úľavy, zvýhodnenia a občas aj daňové prázdniny. Malí a strední podnikatelia sú zdaňovaní, platia rôzne odvody a podliehajú rôznym prísnym kontrolám. Preto nastáva otázka, ak už podnikať na Slovensku, ako na to?
Máme niekoľko možností ako začať. Jednou z nich je založenie vlastnej s.r.o. Spoločnosť s ručením obmedzeným je asi najrozšírenejšia forma podnikania u nás. Založiť ju nie je až také zložité, základný kapitál raz mať treba, raz nie, podľa aktuálnych zákonov. Neručíte svojim vlastným majetkom, ako je tomu pri živnosti ale iba majetkom s.r.o.-čky a jej kapitálom. Všetko má svoje výhody a nevýhody.
Uvažovali ste niekedy o zriadení organizačnej zložky na Slovensku? Že neviete, o čo ide? Je to vlastne formálne zastúpenie zahraničnej spoločnosti na Slovensku. Podnikáte a vystupujete pod touto organizačnou zložkou a pritom je sídlo materinskej firmy v inej krajine v rámci EÚ. Toto má taktiež veľa výhod a zopár nevýhod. Je už na vás, či sa pre takúto formu podnikania rozhodnete. Je to stále lepšia možnosť, ako napríklad živnosť.
Keď máte vybavenú byrokratickú časť a vlastníte akúkoľvek formu spoločnosti, je načase nakúpiť si kanceláriu a s tým súvisiaci kancelársky nábytok. To budú asi jedny z prvých nákladov pre vašu firmu. Jednoznačne sa toho nebojte a dolaďte si miestnosť podľa vašich predstáv. Ak máte prenajatý priestor, so samotnou miestnosťou veľa neurobíte, ale zariadenie, ktoré si nakúpite, vám bude vašu prácu spríjemňovať a vaše pracovné prostredie bude ako domov.