Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

V prvej časti sme si predstavili základné postavy Morpheusa, Nea a Trinity, v druhom dieli sme sa zamerali na samotný Matrix. Dnes si priblížime ďalšie dôležité charaktery, Veštkyňu a Architekta.

 
Už v starovekom Grécku žili v chráme v Delfách veštice Pýtie, ktoré predpovedali budúcnosť kráľom.

Themis_Aigeus_Antikensammlung_Berlin_F2538_n2

Veštkyňa (The Oracle) má významné postavenie. Je spolutvorkyňou Matrixu a hoci je len programom, vyvinula si ľudské vlastnosti empatiu a porozumenie. Žije v útulnom byte a pečie koláče, takže si mnoho divákov myslelo, že je len obyčajným človekom odpojeným z Matrixu.

mytológia

Pomáha Neovi a chce, aby ľudia a stroje žili v mieri.V celej trilógii sa v postave Veštkyne skryto rieši dilema mnohých ďalších sci-fi filmov – môže stroj (resp. program) milovať?

mytológia

Neo nevie, či jej má veriť, ale nakoniec pochopí, čo mu chcela povedať – napriek tomu, že vždy videla do jeho budúcnosti, Neo nikdy nestratil možnosť vybrať si.

0fi7

Slobodomurárske hnutie, ktoré vzniklo v 18.storočí, nazývalo Boha Veľký architekt vesmíru a stvárňovalo ho s trojuholníkom a kompasom v rukách. Ak by sme Veštkyňu považovali vo svete Matrixu za bohyňu, tak Architekt je určite Bohom.

mytológia

Zatiaľ čo Veštkyňa je nápomocná a láskavá k ľuďom, Architekt je chladnokrvný racionalista a vyžíva sa v prísnej matematickej logike. Nezáleží mu na Sione ani na Neovi, iba plní úlohu, na ktorú bol stvorený. Vytvoril už šesť svetov a keď sa súčasná verzia „vyčerpá“, navrhne novú.

Matrix

Neo sa s Architektom stretne na konci druhého filmu, a ten mu v miestnosti plnej obrazoviek nemilosrdne vysvetlí, že existencia Vyvoleného je iba predvídateľnou anomáliou v Matrixe. Táto scéna pripomína Súdny deň. V kresťanstve je to deň, kedy nastane koniec sveta a každý človek bude súdený podľa dobrých skutkov a hriechov.

Memling-Hans-Last-Judgment-Triptych-open-1467-1-detail12

V scéne sa na obrazovky premieta Neova minulosť, jeho pocity a myšlienky. Po Poslednom súde ide človek buď do neba alebo do pekla. Architekt Neovi ponúkne dvoje dverí. A on sa vzoprie očakávaniam systému, a ako ho naučila veštkyňa, učiní svoju poslednú voľbu a pokúsi sa zachrániť, čo sa ešte dá.

flight

Pokračovanie nabudúce 🙂

Zdroj: matrixmythology.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :