Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Všetci z vás poznajú akčnú trilógiu Matrix. Ale viete o tom, že Wachowskí pracovali na scenári skoro 6 rokov a za ten čas ho štrnásťkrát prepísali? Je to neuveriteľne premyslené dielo, v ktorom je každý kúsok skladačky dokonale naplánovaný, vybrúsený a umiestnený. Posúďte sami.

neo

Neo je anagram od slova One, čiže Jediný, Vyvolený. Nea je možné prirovnať k Ježišovi Kristovi alebo indickému princovi Buddhovi.
Buddha žil v prepychu a nevedomosti až do svojich 29tich rokov. Potom opustil palác, zažil na vlastnej koži utrpenie a to ho prinútilo hľadaťz neho cestu von. Našiel ju a dosiahol osvietenie.

Neo bol odpojený zo systému, ktorý ho zneužíval. Prijal identitu Vyvoleného a pochopil, že Matrix je len kód a to mu umožňuje porušiť jeho zákonitosti a poprieť jeho moc. Buddha sa snažil utrpenia zbaviť aj všetky cítiace bytosti. Neo sa snaží zachrániť Sion pred skazou.

buddha

Morfeus je v gréckej mytológii okrídlený boh snov. Spomenul ho už Ovídius v roku 8.Je po ňom pomenovaný známy utišujúci prostriedok morfium.
Morfeus sa vraj zjavuje ľuďom počas spánku a vie na seba vziať akúkoľvek podobu. Ľudí posiela do sveta snov cez dve brány. Za prvou bránou čakajú „naozajstné“ sny, za druhou „falošné“.

gates_leading_from_the_dream_realm_by_amandakieferart-d5dlmx4

V Matrixe sa Neo prvý raz stretne s Morfeom, keď mu na obrazovke počítača vyskočia slová:
Zobuď sa, Neo. Matrix ťa má… Klop-klop.

Neo sa strhne, otvorí dvere a pýta sa chlapíka na druhej strane: Mal si niekedy pocit, že nevieš, či bdieš alebo ešte spíš?
Morfeus sa „vznesie“ do života Neovi a vytrhne ho zo spánku, ktorý v tomto prípade predstavuje Matrix. Dve brány predstavujú dve pilulky – červená a modrá.

MatrixBluePillRedPill

Trinity je ústrednou ženskou postavou filmu. Jej meno pochádza z latinčiny a znamená trojica. V kresťanskej mystike je Svätou trojicou Otec, Syn a Duch Svätý. Ak by sme považovali Nea za Syna, architekta Matrixu za Otca, tak Trinity je určite Duchom Svätým. Je najdôležitejším zdrojom duchovna v svete plnom strojov a umelej inteligencie – dáva Neovi lásku. Pri nej môže byť Neo takým, akým sa narodil – prirodzený a ľudský.

trinity

Pokračovanie nabudúce 🙂

Zdroje: wikipedia, matrixmythology.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :