Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Dochádzanie do práce na bicykli má nesporne veľa výhod. Tí, ktorí sa naň nechali zlákať, si pochvaľujú a nedajú na tento dopravný prostriedok dopustiť. Vyhnete sa zápcham, uľahčíte prírode, prevetráte si hlavu a navyše aj ušetríte. Ak ste tomuto trendu naklonení aj vy a chceli by ste ho vyskúšať, neváhajte. Prezradíme vám tipy, čo by ste na začiatok mali vedieť, aby vaša cesta do práce na bicykli bola príjemná i užitočná.

Výhody dochádzania do práce na bicykli:

  • šetríte rodinný rozpočet, nakoľko nemíňate pohonné hmoty ani neplatíte cestovné,
  • pri zvýšenej telesnej aktivite uvoľníte v tele endorfíny, nazývané aj „hormóny šťastia“,
  • vyhnete sa kolónam, meškajúcim dopravným prostriedkom a dopravným zápcham,
  • pravidelne si zašportujete, čím zlepšíte svoju kondičku,
  • objavíte rôzne novoty a pôvaby miesta, kde žijete,
  • pomôžete znížiť množstvo emisií v ovzduší.

Vyberte si vhodný bicykel

V prvom rade je dôležité zvoliť si správny typ bicykla. Podľa toho, či vaša cesta do práce vedie cez mesto alebo musíte prekonávať aj členitejší terén, siahnite po mestskom, trekovom, prípadne horskom bicykli. Ak bývate a pracujete v meste a potrpíte si na určitý štýl, akým sa prezentujete, najlepšie bude ukázať to aj prostredníctvom bicykla. Ideálne sú napríklad urban/fixie bicykle či módne retro bicykle.

Ako inak, nikoho by nepotešilo, ak by mu bicykel počas náhlenia sa do práce nečakane vypovedal službu. Spadnutá retiazka, pokrivený blatník či mäkké koleso vám na ceste do roboty dokonale dokážu pokaziť náladu už za rána. Preto si zabezpečte pravidelný servis bicykla. Vzhľadom na svoju dôležitú úlohu musí byť tento dvojkolesový dopravný prostriedok stopercentne spoľahlivý a v bezchybnom stave.

Nezabúdajte na osobnú hygienu

Dodržiavanie osobnej hygieny je už, takpovediac, samozrejmosťou pre každého a zdalo by sa, že tu nie je o čom hovoriť. Určite však stojí za to uvedomiť si, že jazda na bicykli môže dať zabrať, najmä počas leta a pri zvýšenej námahe. Aby ste zabránili noseniu prepoteného oblečenia, odporúčame sa po príchode do práce na bicykli prezliecť, prípadne aj osprchovať, ak máte takú možnosť.

Ďalším z opatrení, na ktoré treba pamätať, sú namontované blatníky. Predstavte si, že vás cestou do práce zastihne dážď alebo prehánky a cesty sa razom pokryjú malými jazierkami vody. Určite nik netúži po tom, aby do práce prišiel zafŕkaný až po uši, preto je na mieste postarať sa aj o takú maličkosť, ako sú blatníky.

Kde zaparkovať bicykel po príchode do práce

Šťastlivo ste došli do práce, ale neviete kam s bicyklom? Odporúčame zistiť si, kde môžete odložiť svoj bicykel už vopred. Niektorí zamestnávatelia poskytujú svojim zamestnancom na parkoviskách pre autá aj vyhradené miesta na bicykle. Obyčajne sú takéto priestory monitorované, prípadne uzamknuté, takže o svojho dvojkolesového tátoša sa nemusíte obávať.

Horšie to môže byť v prípade, že takúto možnosť nemáte. Po dohode so svojím zamestnávateľom však mnohí, ktorí dochádzajú do práce na bicykli, odkladajú svoje dopravné prostriedky na improvizovaných miestach. Môže ísť napríklad o vyhradené miesto v kotolni, na chodbe, v pivnici alebo v skladových priestoroch.

Pre tých, ktorí nevládzu, je tu elektrobicykel

Chodenie do práce na bicykli nie je vyhradené len pre mladých či zdravých. V prípade, že túžite aktívne sa podieľať na zlepšení dopravnej situácie, ako aj znížení vytvárania emisií, no na bicykel si netrúfate, poznáme riešenie. Elektrobicykel je ideálny na bezpečnú dopravu do práce i z práce, ale aj na nákupy, výlety a všade, kam sa vám zachce.

Pritom z únavy alebo boľavých nôh nemusíte mať nijaké obavy. Elektrobicykel vám umožní dopraviť sa do roboty bez námahy, keďže silná elektro batéria sprostredkuje šikovný pohon a pomôže vám do kopca i na dlhšie vzdialenosti. Jazdu na bicykli do práce si tak môže vychutnať už takmer každý.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :