Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Veľké elektrické zariadenia a zložitejšie prístroje, ale aj vybavení väčších otvorených kancelárskych priestorov spravidla potrebujú vhodný prístup k organizácii kabeláže nielen preto, aby bola chránená pred rizikovými faktormi okolia, ale i pre správne opakovateľné zapojovanie. Ak nie je kabeláž systémov prepojujúcich viacero celkov rôznymi typmi kabeláže dostatočne organizovaná, je chybovať ich zapojovania, ale potenciálne i prevádzky veľmi vysoká. Z tohto dôvodu je nutné využívať vhodné systému, ktoré pomáhajú jednotlivé káble zozväzkovať a optimálne označiť, aby nedochádzalo k ich nežiadúcim zámenám.

Prostriedky priestorovej organizácie kabeláže

Základné produkty pre organizáciu kabeláže sú používané pre jej vedenie mimo zariadenie. Aby bola dostatočne ochránená proti mechanickému poškodeniu, uzatvára sa obvykle do pevných líšt alebo špeciálnych montážnych priechodiek, ktoré je možné upevniť na stenu alebo dlážku tak, aby boli minimálne ohrozené nášľapom či prejazdom ťažšími zariadeniami. Priamo v systémoch sa potom využívajú príchytky, opletenia a bužírky, ktoré umožňujú káble združovať do organizačných zväzkov.

Zásady a spôsoby uchytenia a zväzkovania kabeláže

Kabeláž sa vždy zväzkuje logicky podľa súhlasného miesta zapojenia. Ak vedie kabeláž jedným smerom (z jednej technologickej časti systému do druhej) je možné kabeláž zviazať alebo opatriť opletením či vložiť do bužírky alebo trubičky. Opletenie má oproti bužírke vždy výhodu vyššej životnosti, je preto vhodné najmä pre trvalé zväzky, bužírky a trubičky tvoria izolačnú vrstvu s čiastočným zlepšením mechanickej odolnosti zväzku. Pre krátkodobé vyzväzkovanie je možné použiť iba sťahovacie pásiky, ktoré sú výhodné predovšetkým v prípade, že je zväzok potrebné prichytiť k nejakej stabilnej časti systému (pásiky je možné kombinovať s opletením, bužírkou alebo trubičkou. Ak je nutné upevniť kabeláž do montážnych otvorov, používajú sa špeciálne príchytky so skrutkami.

Označovanie kabeláže

Okrem vhodných prostriedkov pre priestorovú organizáciu je vhodné u zložitejších zapojení používať značenie káblov. V tomto prípade nie je dostatočné normované označenie farebnou škálou kabeláže, ale je optimálne implementovať i označovacie prvky, ktoré pomáhajú jednoznačne určiť, aké celky jednotlivé káble spojujú. Značenie sa vždy realizuje na jednotlivé káble (i napriek tomu, že sú vyzväzkované), pri opletaní alebo aplikácii bužírky je tak nutné dbať na to, aby oba konce kabeláže zostávali voľné pre upevnenie označovacieho prostriedku. Tie by mali byť na všetkých kábloch, teda aj na tých, ktoré priamo prechádzajú technologickými časťami systému, preto je potrebné vždy zvoliť vhodný typ s čo najväčšou trvanlivosťou v prevádzkových podmienkach.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :