Jesenné dni sú už blízko a spolu s chladnejším obdobím prichádza aj čas vykurovania. Je preto nutné otázku materiálu vyriešiť čo najskôr a spraviť si zásoby na zimu. Poobzerať sa po takom palive, ktoré so sebou prinesie hneď niekoľko výhod – v podobe ceny, ochrany životného prostredia a samozrejme, aj pohodlnosti. Na čo si treba dávať pri výbere pozor?
Rozhodli ste sa pre drevo? Kontrolujte ho
Kusové drevo musí byť v prvom rade suché. Samotná vlhkosť by mala tvoriť maximálne 20 % jeho hmotnosti, prípadne menej. Môžete si zakúpiť prístroj na meranie vlhkosti, takzvaný vlhkomer. Ten však meria vlhkosť len v povrchovej časti a to do 1 cm. Niektorí obchodníci na vás tak môžu vyťažiť. Drevo nechajú vyhriať na slnku a vlhkomer vám následne ukáže prijateľné hodnoty. Poleno by ste preto mali pred kúpou rozštiepiť a odmerať percento jeho vlhkosti vnútri.
Pozor na objem dreva
Kubický meter by mal mať objem 1 x 1 x 1,5 m. Ak sa tento objem naplní drevom, dostaneme čistý kubický meter. Mnohí obchodníci však neznalosť zákazníkov využívajú a drevo poukladajú tak, aby vytváralo len zdanlivo dojem celého kubíka. Niekedy v ňom môžete dokonca nájsť aj odrezky mäkkého dreva -smreku, topoľa či vrbiny.
Brikety sú skvelá voľba
Nová alternatíva, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšou – brikety. Brikety sú vyrábané pod tlakom, piliny z drevného odpadu sa lisujú pod lisovacím strojom. Pri výrobe nie sú používané ani chemické prísady ani lepidlá. Navyše, drevené brikety majú skvelú výhrevnosť a obsahujú len nízke percento vlhkosti. Zanechávajú tiež málo popola, nedechtujú a nezanášajú komín tak ako drevo. Pre lepšiu predstavu, jeden meter kubický dobre uloženého dreva váži približne 700 kg, zatiaľ čo do jedného metra kubického je možné uložiť až 1100 kg balených pilinových brikiet. Jednoduchá manipulácia, menšie skladovacie priestory sa taktiež pri briketách dostávajú do popredia a sú nepopierateľnou výhodou.
Vychytávka – nočné brikety
Nočné brikety sú vyrábané z čistenej kôry a obsahujú len minimálny podiel dreva. Udržiavajú teplotu dlhodobo a rovnomerne, čo je praktické hlavne počas noci. Odpadne vám nutnosť neustáleho prikladania a vďaka špeciálnym vlastnostiam brikety vydržia horieť až 16 hodín.
Vyskúšať môžete aj pelety
Relatívne nová forma drevného paliva je vhodná na kotle či kozuby s poloautomatickou či automatickou prevádzkou. Peleta je malá granula, ktorá má najčastejšie dĺžku do 3 cm. Aj pelety sú vyrábané z odpadového materiálu, pilín a hoblín. V automatických kotloch sa pelety konštruujú tak, aby objem paliva stačil na celý týždeň. Jediné, čo musíte urobiť, je kotol čistiť od popola.
Brikety aj pelety môžu mať rôznu kvalitu aj cenu. Vyberajte si podľa výhrevnosti a percenta vlhkosti. Čim vyššiu výhrevnosť a nižšiu vlhkosť brikety majú, tým kvalitnejšie sú.