Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zistenie, že potrebujete vymeniť pneumatiky, spravidla príde v tú najmenej vhodnú chvíľu. A väčšinou sa tak stane mnohom skôr, než by ste čakali. A to navzdory tomu, že nešoférujete ako šialenec, nedupete zbesilo na brzdu ani nemáte vo zvyku driftovať. Ako je teda možné, že musíte pneu meniť tak často?

Predčasné a nerovnomerné opotrebenie pneumatík môže mať rôzne príčiny a v mnohých prípadoch ide aj o ich kombináciu. Najčastejšie sú viníkmi zlý tlak a nesprávne zoriadená geometria kolies.

Nadmerné opotrebenie spôsobuje nesprávne nahustenie pneumatík. A to aj v prípade, že sa ich nahustenie líši iba o 0,4 baru od stanovenej úrovne. Príliš vysoký tlak spôsobí, že sa rýchlejšie opotrebováva stred behúňa. Nedostatočné nahustenie naopak zapríčiní rýchlejšie opotrebenie po stranách.

Pri opotrebení pneumatík hrá dôležitú rolu aj vyrovnanie kolies. Ak je pneumatika v nesprávnom uhle, je nerovnomerne zaťažovaná, a tým pádom sa aj nerovnomerne opotrebováva. Pre zoriadenie geometrie kolies stačí navštíviť autoservis, kde vám odborne vyškolení mechanikovia so všetkým pomôžu.

1072-preco-sa-moje-pneumatiky-opotrebovavaju-nerovnomerne-2

https://pixabay.com

Žiadna pneumatika nevydrží večne. Existujú ale spôsoby, ako jej životnosť značne predĺžiť.

Ako sa dá nerovnomernému opotrebeniu predísť?

Kľúčom k úspechu je pravidelnosť – a to ako v kontrole, tak v údržbe vášho vozidla. Pravidelná kontrola nahustenia pneumatík aj hĺbky dezénu zaistí bezpečnú jazdu a umožní včas rozpoznať prípadný problém.

Šikovnou stratégiou je aj striedanie pneumatík na jednotlivých kolesách či nápravách. Týmto spôsobom môžete vyrovnať opotrebenie jednotlivých pneumatík a oddialiť tak nutnosť ich výmeny. Je ale potreba pamätať na to, že tým riešite iba následky, nie príčiny. Vychýlenú geometriu kolies totiž zámenou pneumatík rozhodne nevyrovnáte.

V každom prípade ale jednoho dňa budete aj tak musieť vymeniť aj tie najopečovávanejšie značkové pneumatiky. To, ako často tak budete musieť činit, je ale do značnej miery vo vašich rukách.

1071-preco-sa-moje-pneumatiky-opotrebovavaju-nerovnomerne-1

https://pixabay.com

Nerovnomerné opotrebenie pneumatík zvyšuje aj riziko defektu.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :