Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Náprava je hneď po pneumatikách najnamáhanejšou časťou vozidla. Nabehávať na výmole, narážať do obrubníkov a rýchlo jazdiť cez prekážky na vozovke, to všetko môže narušiť geometriu kolies, čo sa prejaví na jazdných vlastnostiach. Zlá geometria kolies spôsobuje nielen zmeny pri šoférovaní, ale aj nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, zvýšenú spotrebu paliva a pri dlhodobom zanedbaní problému aj kazy na ďalších častiach konštrukcie.

Správna geometria kolies

Geometriu kolies môže narušiť aj naoko banálna udalosť, ako je prudšie nabehnutie na obrubník. Jazdné vlastnosti vozidla sa potom výrazne znižujú.

Geometria vozidla predstavuje hodnoty uloženia kolies na náprave a ich polohu vzhľadom k povrchu vozovky. Ak nie sú tieto hodnoty správne nastavené, hrozí strata ovládateľnosti, najmä pri prudkom zrýchlení alebo naopak pri brzdení. Geometria kolies zahŕňa 3 základné parametre:

1. Odklon kolesa: uhol, ktorý má koleso vo vzťahu k povrchu vozovky

2. Záklon kolesa: uhol guľového čapu, ktorý spája koleso so závesným systémom

3. Zbiehavosť kolies: uhol, ktorý zvierajú pozdĺžne osi kolies

Zlú geometriu kolies pozná aj menej skúsený vodič

Poznať zlú geometriu kolies dokáže aj laik, menšie nedostatky sa však môžu prejaviť až za dlhší čas.

 • Menšia odchýlka sa po čase prejaví tým, že sa pneumatiky nerovnomerne opotrebujú na vonkajšej alebo vnútornej strane behúňa.
 • Závažnejší problém pocítite pri jazde. Len čo zaregistrujete zmeny pri šoférovaní, vyhliadnite si rovný úsek a v priebehu pokojnej jazdy v priamom smere pustite volant. Ak ťahá vozidlo počas jazdy alebo pri brzdení do strany, dá sa predpokladať, že geometria kolies nie je v poriadku.
 • Zlá geometria kolies sa môže prejaviť aj vibráciami prenášanými na volant. To však môže byť dôsledkom viacerých príčin, a preto je treba dať vozidlo skontrolovať odborníkom v autoservise.

Ako sa dá predísť narušeniu geometrie kolies?

 • Vyhýbajte sa výmoľom, jazde po nerovnom teréne a v daždi kalužiam, pri ktorých nikdy neviete, čo môžete čakať.
 • Nenabiehajte na prekážky a obrubníky vo vysokej rýchlosti.
 • Parkujte všetkými kolesami v jednej rovine.
 • Minimálne raz do roka si dajte geometriu kolies skontrolovať. Bratislavský autoservis AZ Pneu využíva na tieto účely špičkový systém BUTLER SPEEDLINER 3D, vďaka ktorému trvá nastavenie správnej geometrie kolies asi jednu minútu.

Rada na záver: Aj naoko banálna udalosť, ako je prudšie nabehnutie na obrubník, môže spôsobiť vychýlenie geometrie kolies. Preto vám odporúčame, nechať si vozidlo skontrolovať a obetovať niekoľko stoviek, aby ste mali istotu, že neohrozíte seba ani ďalších účastníkov premávky.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :