Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Urbanizácia vo svete 21. storočia znamená viac než len rýchly nárast obyvateľov miest. Na mestá sa kladú stále vyššie nároky. Chceme ich pretvoriť na ekonomické, ekologické a udržateľné obytné komplexy.

Aké je teda ideálne mesto 21. storočia? Architektonické štúdio Woha zo Singapuru má o tom presnú predstavu.

 

Čím zelenšie tým lepšie

Singapur – mesto, ktoré usilovne pracuje na čo najväčšom zakomponovaní zelene medzi sivé múry veľkomesta. A nie je to len hocijaké predsavzatie. Integráciu prírody do architektúry majú dokonca zakomponovanú v zákone.

Niet sa čo čudovať. Priemerná teplota v Singapure je 30°C, čo v spojení s vysokou vlhkosťou vzduchu nevytvára zrovna ideálne klimatické podmienky.

Klasické betónové budovy sa počas dňa na slnku prehrievajú. Až donedávna bola jediným riešením klimatizácia, čo predstavuje obrovské množstvo spotrebovanej energie denne.

Na rozdiel od nej sú rastliny prirodzenou ochranou proti prehrievaniu budov. Filtrujú slnečné lúče a pomáhajú udržiavať stálu teplotu stien. O ich pozitívnom vplyve na ovzdušie presýtené smogom ani nemusíme hovoriť.

 

 Woha – keď sa spoja dvaja nadšenci

Singapur nie je jediným mestom, ktoré sa pokúša dostať do svojich ulíc čo najviac zelene. Túto potrebu si uvedomuje stále viac svetových veľkomiest a ich architektov. Veď si len spomeňme na vertikálne záhrady alebo zelené strechy, ktoré dokážu moderné cad programy navrhnúť pre akúkoľvek mestskú kompozíciu.

Ambíciu spájať architektúru s prírodou má aj architektonické štúdio Woha. Firma sídli v Singapure, kde majú široké možnosti na naplnenie svojich predstáv o meste budúcnosti.

Firmu založili Wong Mun Summon a Richard Hassell a ich inšpiráciou je makro architektúra v spojení s mikro urbanizmom.

V praxi to znamená, že v autocad lt navrhujú veľké komplexy budov, ktoré spolu tvoria malé integrované mesto s mnohými prvkami vybavenosti.

Nachádzajú sa v nich byty, kaviarne, reštaurácie, obchody, kancelárske priestory a to všetko zasadené do zelene.

Na rozsiahle návrhy sa používa profesionálny program na kreslenie. Budovy sú špeciálne upravené pre lepšie samovetranie, čo je podporené otvorenou konštrukciou budovy a vzdušnejšími materiálmi. Stromy a ostatná zeleň chránia budovu pred prehrievaním. Táto súhra viacerých prvkov znamená menšie nároky budovy na mechanické chladenie.

Jedno z najznámejších diel štúdia Woha je projekt Kampung Admirality, ktoré vyhralo ocenenie budova roka 2018 na World architecture festival.

Nech už je to kdekoľvek na svete, zelená architektúra je stále aktuálnejšou témou. Po tom, ako sme vyhnali prírodu z centier veľkých miest, sme precitli. Príroda je neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta a jediné, čo musíme spraviť, je nájsť jej opäť miesto.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :