Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Živý plot sa najčastejšie používa na oddelenie priestoru v záhrade alebo na prírodné oplotenie pozemku. No využiť ho môžeme aj na vytvorenie väčšieho súkromia, ako vetrolam na exponovaných pozemkoch a jeho výhody sa dajú využiť aj pri pestovaní iných rastlín. Pomocou živého plota môžete vytvoriť kľudné miesto na rast rastlinám, ktoré neobľubujú prievan alebo vytvoriť tieň v záhonoch kvetov, ktoré neznášajú priame slnko.

Živý plot si vyberáme vždy podľa spôsobu využitia a vzhľadu, ktorý chceme docieliť. Živé okrasné ploty dokážu vytvárať aj kvitnúce kry, ako napríklad hortenzie, ktoré sa dokážu rozrásť do obrovských rozmerov a svojimi veľkými kvetmi krášliť svoje okolie. Ich nevýhoda je, že sú ťažšie tvarovateľné do presnej línie. A tak sa nehodia pre ľudí, ktorí si predstavujú presný líniový živý plot, ktorý bude dobre kopírovať napríklad hranicu pozemku.

Toto sú najobľúbenejšie rastliny na tvorbu živého plotu, ktoré síce budete musieť pravidelne zastrihávať, no sú dobre tvarovateľné.

Cyprus

Tento zelený ker by ste si z diaľky mohli pomýliť s obľúbenou tujou. Má však o niečo zemitejšiu farbu a keď sa dobre rozrastie, dokážete ho rezom zarovnať do krásnej rovnej živej steny. Cyprus dokáže narásť aj 50 cm za rok a tak sa vysokého živého plota dočkáte pomerne rýchlo.

 Vavrínovec lekársky

Vavrínovec dokáže narásť až do výšky troch metrov. Pokojne ho tak môžete zasadiť pred pletivo vášho plotu a do pár rokov budete vidieť už len zelenú zástenu. Vavrínovce sú veľmi trvácne, odolné a nevadia im ani náročnejšie podmienky, takže sa im dobre darí aj v našom podnebí.

Červienka

Tento výnimočný ker rastie rovnako do vysokých výšok a navyše sa dokáže sfarbiť do krásnych farieb. Vďaka ostňom na konárikoch je plnohodnotnou náhradou za okrasné pletivo – je krásna a funkčná zároveň. Aby bola táto stálozelená rastlina zdravá a hustá, vyžaduje si pravidelný rez.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :