Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako svojím správaním zaťažujete alebo naopak uľavujete našej Zemi? Je veľa spôsobov, ako sa môže každý z nás pričiniť tomu, aby pomáhal s ochranou a udržaním zdravého životného prostredia. Aj keď sa vám to zdá komplikované, je to naozaj celkom jednoduché a nezaberie vám to vo väčšine prípadov ani navyše čas ani viac peňazí.

Medzi spôsoby, ako šetriť prírodné zdroje a neznečisťovať prírodné prostredie patrí každá oblasť nášho života. To, čo nakupujete, to čo vyhadzujete, ako využívate energie a ako sa správate. Nakupovať môžete čím šetrnejšie, ale nie pre vašu peňaženku, ale pre planétu. Napríklad znovupoužiteľné obaly, žiaden plast a podobne. Vyhadzovať môžete samozrejme separátne a teda čím viac odpadu vyrecyklujete, tým lepšie. Taktiež záleží na tom, ako a akú energiu využívate. Poďme sa baviť konkrétne o elektrickej energii.

To, že energiami môžete šetriť je samozrejmosť. Viete ale o tom, odkiaľ vaša elektrina pochádza a akým spôsobom sa vyrábala? Nie každá elektrická energia je totižto „zelená“. Z výroby absolútne každej elektrickej energie vzniká nežiadúci odpad, niekedy je ho úplné minimum a niekedy sú dopady na prírodu vysoké. Najhoršie na tom zvyknú byť tepelné elektrárne na fosílne palivá a naopak najlepšie solárne, veterné a vodné elektrárne. Každá má istý dopad na životné prostredie, líšia sa len jeho veľkosťou.

Ak by ste chceli podporovať Slovensko a jeho domácu výrobu, najlepšie je sa zamerať na energiu pochádzajúcu od nás. A ak vám záleží na prírode, skúste sa zamerať na solárnu energiu, elektrinu z bioplynu alebo biomasy. Čím sú teda špecifické?

Solárnu energiu už pozná pravdepodobne každý. Vyrába sa solárnymi panelmi a premieňa slnečnú energiu na tú elektrickú. Elektrina z bioplynu a biomasy je v podstate tepelná energia, ale zo zdrojov, ktoré sú prírodné. Navyše, pri niektorých z týchto spôsobov výroby elektriny sa môže využívať aj zbytkové teplo, platí to najmä pre spôsob výroby typu KVET (Kombinovaná výroba energie a tepla). Ak vás zaujímajú obnoviteľné zdroje energie, skúste si ich preštudovať u dodávateľa elektriny Greenlogy.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :