Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Povedať, že nemáme čas na spánok, je podobné odopieraniu si iných základných biologických funkcií. Zhoršujeme alebo úplne vynechávame spánkovú hygienu. Negatívnym dôsledkom bývajú poruchy pozornosti a celková únava organizmu. Dajme si však druhú šancu pre lepší spánok – začnime ešte dnes „od podlahy!

Spánok v pokojnom prostredí spálne

V spálni využívame minimum nábytku. Stiesnený uzavretý priestor pôsobí totiž stresujúco na nervový systém. Človek najviac inklinuje k prírodným materiálom a odtieňom. V prípade, že hlavnú úložnú časť tvoria komody, sústredíme sa na masívne alebo laminované drevené modely. Na minimum zúžime plastové a eko-kožené doplnky.

Jednoduchý spálňový nábytok neznamená nudný. Z pokojného zaspávania by nás nemali vytrhávať ani odtiene šedej a hnedej, konkrétne vo farbách dub sonoma. Farby by sa mali striedať aj v našich snoch. Špecifické je to v prípade nevidiacich – ich sny sú založené na zvukoch, vôňach a dotykoch.

Malé, veľké alebo oddelené lôžko na spanie?

Podmienky pre pokojný spánok sa ďalej dotýkajú klimatických, ale aj spoločenských faktorov. Na spánok sa ukladáme len do vyvetranej miestnosti s teplotou 18 – 22 °C. Ani to však nezabráni nášmu rozhorčeniu a problémom so zaspávaním.

Zo spoločenského hľadiska na to doplácajú skôr osamotení (ovdovení, rozvedení). Bežne zostávajú na rovnakom lôžku ako pred spomínanou zmenou v živote. Na manželských posteliach sa vracajú k spomienkam. Tie im zabraňujú prirodzene zrelaxovať. Aj keď sa vraví, že „single“ osoba na veľkom manželskom lôžku nadobúda pocit výnimočnosti, v tomto prípade sa to nepotvrdzuje.

Viete, že ani manželské páry pre potreby zdravého spánkového biorytmu nepodporujú bežné predpoklady?

Zatiaľ, čo si ich predstavujeme na spoločnej manželskej posteli alebo rozkladacej pohovke, oni uprednostňujú oddelené lôžka. Na to sa zameral americký výskum, ktorý našiel súhlas u viac ako 20 % manželských párov!

Zdroj obrázku: ImageFlow / Shutterstock.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :