Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Solárna energia sa používa na vykurovanie, varenie a ďalšie dôležité aplikácie, ktoré zefektívňujú náš život už viac ako 2 700 rokov. Technológia solárnej energie sa však skutočne prejavila až v roku 1954, keď Bell Laboratories vytvorili prvý komerčne životaschopný solárny článok. Odvtedy sa solárna energia dostala do popredia ako najrýchlejšie rastúci sektor energetického hospodárstva.

Prechod na solárnu energiu má v dnešnej dobe väčší zmysel ako kedykoľvek predtým. A nasledujúce fakty, výhody a kuriozity o slnečnej energii vám pomôžu pretransformovať myšlienku inštalácie solárnych panelov do perspektívnej reality.

Solárna energia je najlacnejším zdrojom energie na svete

Celosvetovo náklady na moderné solárne panely klesli od roku 2008 o 80 %. V decembri 2016 náklady na výstavbu a inštaláciu novej solárnej výroby elektriny klesli na 1,65 $ za watt, čím tesne porazili svoj obnoviteľný náprotivok veternej energie (1,66 $/Watt) a svojich konkurentov z fosílnych palív.

Fotovoltaika môže vyrábať energiu bez priameho slnečného žiarenia

Mnohí si myslia, že solárne systémy sú možno výhodné, ale efektívne len v krajinách s vyšším počtom slnečných dní v roku. Opak je ale pravdou, pretože vďaka správnej inštalácii fotovoltaiky si môžete slnečnú energiu nazbierať a uložiť na horšie časy.

Aj keď slnko nesvieti priamo na panely – alebo je náhodou zamračené – neznamená to, že odtiene odrazené od oblohy nezachytia a nevyužijú články solárnych panelov na výrobu energie. Napriek tomu je dôležitý smer umiestnenia panelov a pred inštaláciou by ste mali zvážiť tieň stromov a budov.

Na druhú stranu až 174 000 terawattov energie neustále dopadá na Zem ako slnečné žiarenie v každom okamihu, dokonca aj v tých najzamračenejších dňoch. Slnečné svetlo pritom prejde pri ceste na Zem cca až 150 miliónov km za 8 minút a 20 sekúnd a je schopné dostať sa do hĺbky oceánu až na 80 m.

Solárna energia zlepšuje svetové zdravie

Spaľovanie fosílnych palív vytvára toxické znečistenie, ktoré má vplyv na globálne zdravie. Slnečná energia neprodukuje pri výrobe elektriny žiadne znečistenie. Priemerný strešný solárny panel tak dokáže za 30 rokov znížiť znečistenie o viac ako 100 ton oxidu uhličitého a používatelia solárnej energie ušetria každý rok až 35 ton oxidu uhličitého a 75 miliónov barelov ropy. To znamená nielen lacnejší zdroj energie, ale aj čistejší vzduch pre každého na zemi.

Zdroj obrázka: cortex-film/Shutterstock.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počet hlasov: 3

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :