Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Impregnácia akéhokoľvek materiálu nám slúži hlavne na ochranu daného materiálu pred vonkajšími a poveternostnými podmienkami. Nech už sa jedná o akýkoľvek povrch, zaručíte mu dlhšiu životnosť impregnáciou. Dnes sa budeme konkrétne baviť o impregnácií a ochrane hlavne stavebných materiálov.

Výhody impregnácie

Či už sa jedná o kameň, betón, cement, dlažbu, tehly alebo akýkoľvek porézny materiál, jeho impregnácia nám zaručí jeho dlhšiu životnosť a odolnosť voči vonkajším nepriaznivým podmienkam. Či už ide o pleseň, machy, huby, lišajníky, akékoľvek škvrny a cudzie látky, impregnácia betónu pomáha ochrane proti nim. Samozrejme dôležitá je ochrana proti na pohľad najneškodnejšiemu a zároveň najnebezpečnejšiemu elementu – vode. Aj keď krátkodobo voda týmto materiálom nijak neublíži, dlhodobo spôsobuje okrem rastu horespomínaných plesní a húb aj narušenie a nakoniec úplnú deštrukciu materiálu, na ktorý pôsobí. Najprv môže spôsobiť len nepríjemné zafarbenie, neskôr vytvára mini trhliny, ktoré sa vplyvom zmeny teplôt, dažďa a zimy menia na trhliny väčšie a nakoniec dokáže takmer akýkoľvek materiál úplne narušiť a zmeniť jeho štrukturálnu celistvosť. Samozrejme ochrana sa týka aj erózie a pôsobeniu UV žiarenia, ktoré je rovnako nebezpečné.

Posuňme ale impregnáciu na ďalší a technologický najmodernejší level – nano level. V dnešnej dobe už poznáme nano impregnáciu, ktorá posúva ochranu na ďalšiu úroveň, vydrží oveľa dlhší čas a odpudzuje počas tejto doby všetky chemikálie a bio – škodcov. Najprv si ale v skratke vysvetlime, čo to vlastne nanotechnológia je.

Čo je to nanotechnológia?

Nanotechnológia je oblasť vedy, ktorá manipuluje s najmenšími časticami a teda na atómovej úrovni s materiálom tak, aby sme docielili veľmi špeciálne a unikátne vlastnosti daného materiálu. Manipuluje sa tým jeho zloženie a usporiadanie molekúl tak, že získame vlastnosti dobre využiteľné v priemysle, stavebníctve, elektronike a iných odvetviach. Síce to znie ako zo sci-fi filmu, dnes je nanotechnológia už dostupná v istých formách pre širokú verejnosť. Donedávna sa vyskytovala len v laboratóriách a narábali s ňou len vedci, dnes si ale viete nakúpiť spreje obsahujúce nanočastice.

Efekt lotosového kvetu

Ok, čo to ale pre nás znamená? Nás zaujíma momentálne impregnácia s použitím nanotechnológie. Tá využíva konkrétne tzv. „efekt lotosového kvetu“. Čo to teda je? Tak, ako to u väčšiny vynálezov ľudí býva, berieme si príklady z prírody. Lotos je močiarna rastlina vyrastajúca z bahna a nachádzajúca sa v nepriaznivých podmienkach. Napriek tomu je vždy krásne čistá a okolité podmienky sa jej akoby netýkajú – ako to robí? Presne vďaka nanoštruktúre jej povrchu. Na listoch má miniatúrne výbežky, z ktorých každý jeden je dokonca menší ako molekula vody, a teda nič medzi ne neprenikne. Voda teda na ich povrchu vytvára maličké kvapky a tými sa rastlina aj čistí, keďže tie odvádzajú preč aj nečistoty.

Toto okopírovali aj vedci a preniesli to napríklad aj do sprejov. Značka Nanoconcept vyrába spreje a aj iné produkty, ktoré sa samozrejme zameriavajú na úpravu povrchov. Obsahujú nanotechnológiu, ktorá túto úpravu povrchov zdokonaľuje na dnešnú úroveň. Táto technológia obsahuje miniatúrne nanočastice, ktoré sa veľmi pevno spoja s materiálom, na ktorý sú aplikované. Toto spojenie vytvorí silnú odolnú vrstvu, ktorá vydrží niekoľko rokov a odolá každému počasiu, nástrahám a vonkajším podnetom. Navyše sa tieto častice usporiadajú akoby „rozumne“ a to vnútornou a priľnavou časťou smerom k materiálu a nanočasticami a teda spomínaným lotosovým efektom smerom von z materiálu. Tým vytvoria homogénny povrch, ktorý je dokonale hydrofóbny.

Nano impregnácia

Dostali sme sa teda na záver k nano impregnácii stavebných a poréznych povrchov. Všetky hore spomínané vlastnosti prenesené do sprejov od Nanoconcept sa využijú pri ochrane povrchov a zaručia ich dlhú životnosť a odolnosť. Impregnácia kameňa a betónu zaručí ochranu okrem spomínaných materiálov ako cement a dlažba aj nasledujúcim:

  • pieskovec
  • porobetón, ortobetón
  • vláknocement, portlandský cement
  • kamenina, žula, pálená hlina, mramor
  • prírodný a umelý kameň a iné

Netreba vám už ďalej čakať a ak vás zaujíma životnosť materiálov, ktoré používate doma alebo na záhrade, využite nanotechnologickú impregnáciu.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :