Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zavedenie nového krmiva pre mačky môže niektorým opatrovateľom mačiek nahnať strach, najmä ak sú ich miláčikovia vyberavý. Súvisí to najmä s neochotou mačiek prijať novú stravu alebo, čo je horšie, s vedľajšími účinkami – hnačka alebo zvracanie, ktoré sa môžu objaviť, keď sa krmivo zmení príliš náhle. Pokiaľ však ide o nechuť mačky, nemajte strach! Totiž už u mačiatok sa vyvíja väzba na jednu príchuť krmiva, preto je veľmi dôležité poskúšať rôznorodé jedlá prispôsobené jednotlivým mačacím chutiam. Bez toho si zmena stravy vašej mačky môže v neskorších rokoch vyžadovať viac trpezlivosti. Dobrý zoo obchod určite poskytne dostatočný výber pre každého opatrovateľa.

Ako teda spríjemniť a relatívne zjednodušiť proces výmeny krmiva pre vašu mačku? Prinášame vám najdôležitejšie informácie o zmene krmiva pre mačky vo vašej domácnosti.

Meníme krmivo pre mačky!

Zaviesť nové krmivo pre mačky môže byť spôsobené zdravotnými potrebami alebo túžbou zlepšiť výživu vašej mačičky. Veľa krát je to spojené aj so zmenou stravy, napr. prechodom zo suchého krmiva na vlhké alebo z nekvalitného krmiva na zdravé krmivo s vysokým obsahom mäsa.

Kŕmenie vašej mačky nekvalitným krmivom môže negatívne ovplyvniť fungovanie jej celého organizmu a v neskorších štádiách viesť k chronickým ochoreniam, ako je napríklad gastritída alebo iné ochorenia tráviaceho traktu. Odborníci nakoniec odporúčajú prejsť na kŕmenie mačky vlhkým krmivom alebo, ak opatrovateľ nemá túto možnosť, kŕmiť mačku kvalitným suchým krmivom bez obilnín alebo s ich minimálnym množstvom. Zoo obchod fera.sk ponúka široký sortiment krmiva pre mačky aj bez obsahu obilnín.

Treba však poznamenať, že tak ako je dobré ukázať mačke chuť nového krmiva a oboznámiť ju s ním, nie je dobré robiť to príliš často! Mačky sú zvieratá, ktoré konzumujú pomerne stále druhy potravy, nemajú potrebu ani prispôsobilosť na neustálu zmenu. Zaviesť nové krmivo pre mačky by sa malo mať určité dôvody:

– snaha o lepšiu a zdravšiu stravu pre mačku – podávanie kvalitného krmiva

– potreba zmeniť stravu mačky z dôvodu alergie alebo ochorenia

– prechod zo suchého krmiva na vlhké

Môžem prejsť na vlhké krmivo pre mačky?

Samozrejme, že môžete! Navyše by ste mali. Vlhké krmivo je pre vašu mačku oveľa zdravšie a prospešnejšie ako suché krmivo. Je to spôsobené vysokým obsahom vody v tomto krmive, jeho nižším spracovaním a skutočnosťou, že obsahuje väčšinou viac mäsa a menej alebo najlepšie žiadne obilniny. Takéto krmivo nezaťažuje tráviaci trakt a mačky ho lepšie trávia a vstrebávajú. Kŕmenie vašej mačky krmivom s vysokým obsahom mäsa/vlhkým krmivom má pozitívny vplyv na jej kondíciu, stav srsti, energiu a pohodu. Typ počiatočného krmiva, ktoré sa má vymeniť, ovplyvňuje dĺžku samotného procesu a aj jeho priebeh.

Ako správne vymeniť mačke krmivo?

Najdôležitejším pravidlom je postupná zmena krmiva pre vašu mačku. Každý typ krmiva má trochu iné vlastnosti, a preto sa zakaždým trávi inak. Organizmus mačky potrebuje postupné zavedenie nového krmiva, aby mohol reagovať na zmenu. Pri prechode zo suchého krmiva na vlhké trvá takýto prechod zvyčajne jeden až dva týždne. Prechod z toho istého druhu krmiva na inú značku alebo príchuť trvá tri až sedem dní.

Aby ste zistili, ako sa nové krmivo pre mačky osvedčilo, mali by ste ho podávať aspoň mesiac. Ak meníte typ krmiva kvôli alergií mačky, je potrebné zachovať jeden typ krmiva až po dobu približne 10 týždňov.

Zmena značky alebo príchute krmiva v rámci toho istého typu krmív

Je to určite jednoduchší prechod, ktorý mačky pomerne dobre znášajú. Zmiešajte existujúce krmivo s novým krmivom v pomere nového a starého krmiva približne 10:90. Každý ďalší deň zvyšujte množstvo nového krmiva v zmesi. Najväčšie príznaky zmeny tráviaceho systému vašej mačky môžete spozorovať až na 2. – 3. deň od zavedenia nového krmiva. Ak vaša mačka v tomto období stále dobre reaguje na prechod, môžete jemne zvýšiť množstvo pridávaného krmiva.

Prechod mačky zo suchého krmiva na vlhké

V tomto prípade si zmena krmiva zvyčajne vyžaduje viac trpezlivosti zo strany opatrovateľa. Suché krmivo väčšinou obsahuje pridané obilniny, plnidlá a príchute, ktoré môžu byť pre mačku návykové. To spôsobuje, že vlhké krmivo je pre mačku v prvých chvíľach menej výrazné a nechutné. Preto je zvyčajne potrebné použiť dochucovadlá, ktoré budeme spomínať nižšie. Je tu taktiež dôležité zavádzať nové krmivo pomalším tempom a pozornejšie pozorovať svoje zvieratko. V prvých dňoch sa môže objaviť nadúvanie, hnačka a nepríjemné pocity v žalúdku.

Takýto prechod najlepšie funguje v dvoch fázach. Prvý spôsob spočíva v zmene doterajšieho suchého krmiva na suché krmivo, ale bez obilnín, s čo najväčším obsahom mäsa. Tento prechod sa vykonáva podľa pokynov uvedených v predchádzajúcom odseku. Takéto jedlo sa potom odporúča zmiešať s trochou vody, aby sa zmäkčilo. Ďalšia fáza je prísnejšia. Suché krmivo pre mačky je potrebné odstrániť z dohľadu mačky, aby ho nemohla cítiť. Uisťujeme vás, že mačky ucítia suché krmivo aj zo zatvorenej skrine a potom už mokré krmivo viac neskúsia! Ďalej podávajte vlhké krmivo pre mačky s vysokou intenzitou zápachu. Dobre sa tu hodia krmivá s dostatočným množstvom želé alebo omáčky. Keď mačka prijme vlhké krmivo, možno zaviesť vysokokvalitné vlhké krmivo pre mačky s vysokým obsahom mäsa – podľa vyššie opísaného prechodu v rámci toho istého typu krmiva pre mačky.

Mačka nechce jesť nové krmivo?

V skutočnosti to nie je prekvapujúce. Mačky majú prirodzenú nechuť skúšať nové krmivá, je to ich spôsob, ako sa vyhnúť otrave. Ak sa mačiatko od malička nestretlo so zmenou druhu krmiva, môže byť táto nechuť v dospelosti ešte väčšia. Preto by sme si mali uvedomiť, že zo strany mačky nejde o zlý úmysel.

Ale buďte si istí, že je možné pomôcť vašej mačke prekonať túto fázu. Novému jedlu totiž môžete dodať chuť!:

– pridanie lososového oleja alebo iného rybieho oleja, ktorý mačka preferuje

– posypanie misky s novým krmivom spirulinou

– pridanie trochy vody do krmiva pre mačky

– posypať krmivo pre mačky špeciálnymi polievkami pre mačky, ktoré ponúka zoo obchod

– na vlhké krmivo pre mačky nasypte trochu strúhaného suchého krmiva

Všetky tieto produkty môžete získať v zoo obchode.

Odmeňte mačku zakaždým, keď vyskúša nové jedlo pohladením alebo pekným slovom.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :