Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Triedenie odpadu je veľká a aktuálna téma v dnešnom svete. Týka sa nás všetkých a každý môže prispieť svojou troškou k ochrane životného prostredia. Viete ako správne triediť odpad a čo môže urobiť každý z nás?

Triedenie odpadu má mnoho pozitívnych vplyvov na životné prostredie. Napríklad vytriedením a recyklovaním jednej tony papiera zachránite až 17 stromov. Recyklovaním jednej tony plastov ušetríme 214 litrov ropy a podobne. Šetríme tak prírodné zdroje a nezbavujeme sa zbytočne materiálu, z ktorého sa stále dá niečo vyrobiť. Ďalšie generácie za nami nám budú vďační a recyklovanie sa možno raz stane povinným.

Vy ako jednotlivec môžete začať sami doma. Napríklad mať miesto jedného koša, tri koše. A to na sklo, plast a papier. V niektorých mestách sa plast recykluje zároveň s kovmi a triedia sa až na skládke. Osobitné kontajnery na tieto suroviny už sú takmer v každom meste. Takisto tieto tri základné položky triedia aj právnické osoby. Určite ste videli osobitné koše aj v obchodných centrách alebo rôznych supermarketoch.

Planéta sa nám zavďačí a to nie len pomocou šetrenia prírodných zdrojov. Takisto nezaťažujeme skládky. Skládkovanie je pravdepodobne najhoršou formou narábania s odpadom. Vzniká tým plno problémov ako znečistenie pôdy, vzduchu a podzemnej vody. Pri rozklade odpadu vzniká oxid uhličitý a metán, ktoré sa vypúšťajú do vzduchu. Samozrejme šetríme ja množstvo emisií vypustených do vzduchu. Pri spaľovaní odpadu vzniká množstvo škodlivín a oxid uhličitý, ktoré sa vypúšťajú do vzduchu. Spaľovne dnes už majú na tento vzduch filtre, aj tak to ale nie je dokonalé. Takisto šetríte elektrickú energiu. Napríklad pri výrobe nových kovových predmetov sa spotrebováva viac energie ako na ich recyklovanie.

Stačili vám tieto fakty alebo sa chcete dozvedieť viac? Naštudujte si viac o téme a zistíte, že triedenie odpadu je základ narábania s ním a veci sa môžu pomocou tejto techniky len vylepšiť. Chránime tým seba, ďalšie generácie ale hlavne našu planétu.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :