Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Každá chata je charakteristická svojim vyžarovaním, ktoré zväčša podmieňuje dominantné postavenie dreva v jej interiéri. To má schopnosť navodzovať obrovský pokoj, a preto nie je na škodu použiť ho aj v domácich podmienkach. Teda preniesť k sebe domov kúsok atmosféry chaty, no nie tak, aby to v byte či dome vyzeralo skutočne tak ako na chate. Musíte vedieť drevo správne použiť a zvoliť jeho optimálny pomer, inak to môže dopadnúť veľmi zle. My vám v nasledujúcich riadkoch povieme ako na to.

S drevom to nepreháňajte

Drevo v priestore vynikne azda najviac, ak ho použijete ako obklad steny. To odporúčame aj v prípade, že drevom chcete ozvláštniť atmosféru vášho bývania. Zachovajte však triezvosť a šetrnosť, inak sa priestor drevom ľahko presýti. Rozhodne nemôžete do dreva obaliť všetky steny, pretože potom dôjde k uzavretiu celého priestoru, ktorý bude následne vyzerať monotónne a budiť pocit stiesnenosti. Ak drevo využijete len na jednej stene, dosiahnete práve opačný dojem. Priestor sa výrazne oživí, otvorí a dokonca opticky zväčší. Hlavnou výhodou však ostáva, že interiér získa tak žiadaný nádych dreva, vďaka ktorému sa vo svojej domácnosti budete cítiť vysoko komfortne.

Tatranský profil je tá najjednoduchšia možnosť

Pri použití dreva na stenu máte dve základné možnosti. Tou prvou, najčastejšie používanou, je tatranský profil z dreva červeného smreku, prípadne severského smreku. Tatranec je v celku populárny a rokmi nesmrteľný obkladový materiál, ktorý sa osvedčil v mnohých domácnostiach či chatových interiéroch. Najčastejšie ho nachádzame práve na chatách alebo v podkroviach, avšak priestor s jeho použitím dokážete ladiť aj do veľmi moderného prevedenia. Obložte tatranským profilom napríklad stenu v obývačke za sedačkou a zvyšné steny natrite štandardnou bielou maľovkou. Priestor tým získa jedinečného ducha a zároveň moderný look. Konečné vyznenie dreveného obkladu dokážete prispôsobiť svojim potrebám pomocou náteru.

Vytvorte ilúziu zrubovej steny

Druhou, menej tradičnou formou aplikovania dreva na interiérovú stenu, je zrubový profil. Ten je plastický, teda výrazne vystupuje do priestoru. Kopíruje štruktúru prírodnej drevenej guľatiny použitej pri stavbe zrubu, teda ako keby boli jednotlivé kusy dreva poukladané jeden na druhom. V tomto prípade vám už neodporúčame hrať sa s nátermi, ale nechať vyznieť prirodzenú drevenú krásu. Zrubový profil je ideálny na obloženie jednej steny, prípadne na obloženie prítomného výklenku v priestore.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :