Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Terasa s bazénom je symbolom relaxu a pokoja. Preto by mala spĺňať všetky atribúty oddychového miesta a vytvoriť pre vás prostredie dokonalej harmónie. Dlažba okolo bazéna z prírodného kameňa vnesie do vašej záhrady nádych skutočnej prírody. A v prírode sa kvalita a účinky oddychu mnohokrát znásobia.

Výber správneho typu kameňa

Pokiaľ chcete byť so svojou oázou pokoja skutočne spokojní, potrebujete si vybrať vhodný typ kameňa. Plochy okolo bazéna musia spĺňať viacero požiadaviek. Je to napríklad záťažovosť, odolnosť voči chemikáliám, bezpečnosť, protišmykovosť či mrazuvzdornosť. Takisto je veľmi dôležitá životnosť a ich jednoduchá údržba. Nesmieme zabúdať ani na celkový vzhľad, akým kameň pôsobí na okolie a či doň farebne a typovo zapadá.

Dizajnérske trendy majú väčšinou tendenciu sústrediť sa na farbu kameňa než na konkrétny typ. V minulosti bol v móde hlavne tmavý a sivý kameň. Dnes sa pozornosť sústreďuje skôr na béžové a pieskové odtiene. Vhodná farba a štruktúra dáva možnosť bazénu zapadnúť do okolia a vytvoriť s ním súlad. Reliéf povrchu, farby a žíhanie mnohých prírodných kameňov dodávajú kamennému obkladu nenapodobiteľné čaro. Navyše, farby podliehajú vplyvu počasia a tak sú zdrojom neustálych premien.

TIP: Pozrite sa aj na bazénové lemy a kamenné parapety.

Dlažba k bazénu z prírodného kameňa a jej výhody

Kamenná dlažba okolo bazéna má mnoho výhod. Medzi jednu z nich patrí odolnosť. Vďaka svojej silnej štruktúre je kamenná dlažba omnoho odolnejší než iné materiály. To znamená, že veľmi dobre odoláva vplyvom prírody či človeka, nedrobí sa, ani neštiepi. Navyše, prírodný kameň má nízke absorbčné vlastnosti, s čím je spojená aj jeho ľahká údržba. Je známe, že betón absorbuje tekutiny a s nimi aj ich farbivá. To má za následok nepekné škvrny, čo v nemalej miere kazí celkový vzhľad.

Našťastie, dlažba okolo bazéna z prírodného kameňa vás od takýchto pohrôm uchráni. V prípade, že ju potrebujete vyčistiť, stačí ju len opláchnuť vodou a je zase taká, ako predtým. Avšak, nie každý prírodný kameň sa hodí k bazénu. Niektoré druhy, ako napríklad mexický mramor, nie sú schopné odolávať soliam a bazénovým chemikáliám, ktoré spôsobujú rozklad kameňa. Ideálnou voľbou k bazénu a na rôznym spôsobom zaťažované miesta sú vysoko odolné a neporézne kamene. Takými sú napríklad kvarcit a žula.

Ako sa starať o kameň, aby vám robil radosť čo najdlhšie

Starostlivosť o kameň pri bazéne nie je žiadna veda. Podstatné je, aby ste dodržali pravidelnú údržbu, ktorú zveríte do rúk odborníkovi. Približne jedenkrát za štyri roky je potrebné ho hĺbkovo vyčistiť a utesniť. Takto bude kameň odolný voči preniknutiu špiny do pórov a jeho údržba bude pre vás hračkou. Skôr, než začnete s povrchovou úpravou kameňa a nanášaním rôznych druhy náterov a hmôt, odporúčame kameň najskôr vyčistiť a utesniť. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k zmene charakteru a farby kameňa.

TIP: Pozrite sa na najkrajšie bazény na svete a inšpirujte sa.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :