Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Ako základná stavebná jednotka ľudského tela, látka, ktorú obsahuje do troch štvrtín každý človek a substancia pre chemické reakcie v bunkách tela je voda jednou z najzákladnejších kvapalín, aké ľudstvo pozná a potrebuje. Nachádza sa v obrovských množstvách na zemskom povrchu a je v podstate všade okolo nás. Aj tak sa dostať k jej prírodnej a čírej forme neškodlivej pre nás je čoraz ťažšie a ťažšie.

Z vodovodného kohútika nám na Slovensku tečie pitná voda. Umývame sa ňou, môžeme ju rovno piť a dokonca s ňou aj splachujeme. Pitná voda ale neznamená stopercentne nezávadná. Voda môže okrem chemikálií ako napríklad chlóru obsahovať tuhé častice a to piesok, hrdzu a podobne a vírusy a baktérie. To, že sa v nej môžu nachádzať aj hormóny, necháme na iný článok.

Ľudstvo tak vymýšľalo, ako sa nežiaducich súčastí pitnej vody zbaviť. A tak postupne prechádzame na filtráciu vody. Tá je čoraz viac dôležitá a dnes už máme čiroký výber spôsobov filtrácie.

Najzákladnejší z nich je samozrejme filter mechanických častíc. Býva to jednoduchší viacvrstvový papierový alebo textilný filter, ktorý sa môže umiestňovať priamo na potrubie. Zachytí sa na ňom hrdza z vodovodných trubiek, piesok, prach, po prípade malý štrk. To ale nestačí. Potrebujeme aj chemické filtre.

Najpopulárnejší je osmotický filter fungujúci na princípe reverznej osmózy. Je to najúčinnejšie čistenie vody, ktoré môže aj teoreticky škodiť. Je o tom veľa štúdií a zaoberá sa tým množstvo ľudí, či je reverzná osmóza prospešná alebo nie. Jej spôsob čistenia vody je až natoľko účinný, že sa do tela dostáva takmer destilovaná voda. Tá je ale pre ľudské telo škodlivá.

Tak, či onak, filtrovanie vody z potrubia v zdravej miere môže len pomôcť, nie uškodiť. Mechanické častice, ktoré plávajú v našej vode nikomu na pitie netreba a môžeme ich kľudne vyfiltrovať. O chemickom čistení si treba zistiť dostatočné informácie od odborníka a nechať si poradiť, kde áno a kde nie.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :