Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Je dosť možné, že ste o pojme tepelné čerpadlo nikdy nepočuli. Je ale pravdepodobné, že sa s ním stretávate na dennej báze, pretože sa nachádza napríklad aj v chladničkách. Dnes si ale porozprávame, ako nám môže uľahčiť život, pomôcť životnému prostrediu a zároveň nám odľahčiť peňaženky.

Čo to tepelné čerpadlo vlastne je? Je to zariadenie, ktoré vlastne prečerpáva teplo z jedného miesta na druhé. V chladničkách a mrazničkách napríklad dostáva teplo znútra chladničky/mnrazničky von a tak v nich udržiava nižšiu teplotu ako teplota okolia. Jeho zaujímavejšie využitie je ale v bývaní. Využíva sa totižto na vykurovanie alebo chladenie obydlia a/alebo ohrev teplej vody za pomoci prírodných zdrojov. Tým sa výrazne znížia náklady na prevádzku bývania a pomôže sa ekológii. Tepelných čerpadiel je viacero druhov, najrozšírenejšie sú ale vzduch-voda a vzduch-vzduch.

Názvy jednotlivých čerpadiel už vopred prezrádzajú ich funkciu. Vzduch-vzduch jednoducho pri využití vonkajšieho vzduchu ohrieva alebo ochladzuje vzduch v interiéri. Väčšina ľudí hovorí takémuto zariadeniu klimatizácia, pričom moderné dokážu už aj vzduch vyhrievať, nie len ochladzovať. Klimatizácia sa vyznačuje vyššou účinnosťou ako iné spôsoby vykurovania a tak znižuje náklady.

Vzduch-voda zasa využíva vonkajší vzduch na ohrev alebo chladenie vody v obydlí. To sa väčšinou využíva na vykurovanie obydlia, podlahové kúrenie, ohrev teplej úžitkovej vody a podobne. Dokonca sa dá využiť napríklad aj na ohrev vody v bazéne. Aké výhody môže ponúkať takéto zariadenie? Samozrejme okrem spomínanej peňažnej úspory a pomoci životnému prostrediu aj nezávislosť napríklad od plynu pri vykurovaní, teplej vody od vodární, využitie solárnych panelov pre ďalšie šetrenie a celkové uľahčenie života.

Ak premýšľate nad využitím nejakého typu tepelného čerpadla vo vašej domácnosti, neváhajte si zistiť detaily o výrobcoch a predajcoch čerpadiel. Najpopulárnejšie momentálne sú čerpadlá vzduch-voda a výrobca Samsung, ktorý je jeden zo svetovej špičky vo výrobe takýchto zariadení. Ich celoročné využitie vás nikdy nebude obmedzovať v prevádzke.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :