Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Garáž je veľmi praktická a všetci, ktorí vlastnia vozidlo o tom vedia svoje. Či už bývate v rodinnom dome, alebo vo veľkom meste a stále hľadáte parkovanie, vlastniť garáž so sebou prináša isté výhody. Aj garáže nejako vznikli. Čo teda vieme o ich histórii?

Kedysi v minulosti

Predchodcami garáží boli stodoly a stajne. Predtým, ako sa vymysleli autá, ľudia jazdili na kočiaroch a povozoch. Keďže ich dopravné prostriedky boli vyrobené z dreva, boli tiež náchylnejšie k poškodeniu. Dažde a mrazy im vôbec nepridávali a tak svoje dopravné prostriedky väčšinou ustajňovali pod prístreškom.

Asi stopäťdesiat rokov dozadu sa objavili prvé automobily, motorizované kočiare, a vtedy nastal prvý zlom. Majitelia, ktorí podobné vozy vlastnili, nechceli, aby napáchli od zvierat, pretože vtedajšie vozidlá boli považované za luxusné kúsky. A tak vznikla miestnosť, ktorá slúžila iba na ich uschovanie.

Garáž získava pomenovanie

Stavby na začiatku 20. storočia nemali názov. Boli rozšírené najmä v USA. V rovnakom období sa v USA začali modernizovať cesty a diaľnice. A spolu s tým ruka v ruke začal rásť aj počet vozidiel. Verejných aj súkromných.

Slovo garáž pochádza z francúzštiny. Sloveso Garer (chrániť či poskytovať prístrešok) sa časom zmenilo na “garáž”, ako ju poznáme dnes.

Rozmach garáží

Garáže si v medzivojnovom období prešli zväčšovaním aj zmenšovaním. Parkovali sa do nich vozidlá a slúžili tiež ako sklad. Začala sa tiež produkcia garážových brán, ktoré sa inovovali pomerne rýchlo. Dvojkrídlové garážové dvere boli najprv vyrobené z dreva, neskôr sa prešlo na výklopné dvere z plechu.

Na prelome 20. a 21. storočia sa ľudia začínali viac zaujímať o kvalitu aj estetiku. Materiály začali imitovať rôzne povrchy dreva.

Čo sa týka automatického ovládania, prvý ovládač a pohon vyrobil v roku 1926 Američan Johnson.

A čo dnes?

Dnes sú garáže využívané dvojakým spôsobom. Môžete do nich umiestnisť vozidlo, alebo si miestnosť premeniť na vlastnú dielňu či sklad. Garáže sa stihli zmodernizovať, rovnako ako vstup do nich. Preto sa pri stavbe či zariaďovaní garáže rieši tiež garážová brána. Na výber máte hneď z niekoľkých typov. Medzi najobľúbenejšie patria sekčné a posuvné garážové brány. Obľúbeným variantom sú garážové brány na pohon, ktoré môžete ovládať pomocou diaľkového ovládania. Ide o praktické aj pohodlné riešenie.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :