Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

V histórii Zeme sme boli svedkami mnohých vyhynutí druhov zvierat, ktoré sa stali nezvratnou súčasťou prírodných dejín. Avšak v súčasnosti máme šťastie, že mnohé z týchto vyhynutých druhov mali príbuzných, ktorí prežili a dodnes obývajú našu planétu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najznámejších príkladov, kde si porovnáme vyhynuté zvieratá a ich veľkosť s ich súčasnými príbuznými.

  1. Mamut Steppe a Slon africký (Loxodonta africana): Mamuty boli obrovskí cicavce, ktorí žili na konci doby ľadovej. Mamuty Steppe (Mammuthus trogontherii) boli jedným z najväčších druhov mamutov a mohli dorastať až do výšky približne 4 metre a vážiť až 12 ton. Porovnajme to s ich súčasnými príbuznými, slonmi africkými. Slony africké dosahujú výšku asi 3 až 4 metre a vážia v priemere 6 až 7 ton. Hoci dnešní sloni nie sú takí veľkí ako mamuty, sú stále považovaní za najväčšie súčasné suchozemské cicavce.
  2. Tyranosaurus rex a Krokodíl morský (Crocodylus porosus): Tyranosaurus rex bol jedným z najväčších dravcov, ktorí žili v období pred približne 68 až 66 miliónmi rokov. Bol to obrovský dinosaurus, ktorý mohol dosiahnuť dĺžku až 12,3 metrov a vážiť až 15 ton. Porovnajme to s jeho súčasným príbuzným, krokodílom morským. Krokodíly morské sú najväčšími súčasnými žijúcimi krokodílmi a môžu dorásť dĺžky až 6 až 7 metrov a váhy približne 1 tonu.
  3. Sabertooth Tiger a Lev (Panthera leo): Sabertooth Tiger (Smilodon fatalis) bol veľký dravec so zubami v tvare meče, ktorý žil v období pleistocénu pred približne 2,5 miliónmi až 10 000 rokmi. Tento dravec bol približne 1,2 metra vysoký na ramenách a vážil približne 160 až 280 kg. Porovnajme to s jeho súčasným príbuzným, levom. Levice patria medzi najväčšie druhy mačkovitých šeliem a väčšina dospelých levov má výšku približne 1,2 metra na ramenách a váži približne 120 až 250 kg.
  4. Dodo a Holub domáci (Columba livia domestica): Dodo bol ne-lietavý vták, ktorý žil na ostrove Maurícius a vyhynul v 17. storočí. Bol to vzácny a jedinečný vták, ktorý nemal žiadnych prirodzených predátorov a bol úplne nebojácny voči človeku. Jeho veľkosť bola približne 1 metra a vážil približne 10 až 18 kg. Porovnajme to s jeho súčasným príbuzným, holubom domácim. Holuby domáce sú malí až stredne veľkí vtáci, ktorí dosahujú dĺžku približne 30 až 40 cm a vážia približne 300 až 600 gramov.

vyhynuté zvieratá

Tieto príklady ukazujú, že prirodzený vývoj a selekcia spôsobili, že vyhynuté zvieratá a ich veľkosti sa líšia od ich súčasných príbuzných. Každý z týchto druhov mal svoje miesto v histórii Zeme a nám poskytuje fascinujúci pohľad na vývoj života na našej planéte.

Súčasný hroch veľký a vyhynutý Andrewsarchus

Súčasný divoký moriak a vyhynutý Sylviornis

vyhynuté zvieratá

Súčasný lev africký a vyhynutý Simbakubwa

vyhynuté zvieratá

Súčasný bengálsky tiger a vyhynutý Sarkastodon

Súčasná trumpeterská labuť a vyhynutá démonická kačica

Súčasný šupinavec a vyhynutý obrovský ázijský šupinavec

vyhynuté zvieratá

Súčasná zebra Grévyho a vyhynutá Macrauchenia

vyhynuté zvieratá

Súčasný ázijský tapír a vyhynutý Moropus

Súčasný shirský kôň vyhynutý Eohippus

Zdroj: Boredpanda.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hlasov: 9

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :