Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Predstavujeme vám najlepšie vynálezy roku 2014, ktoré robia zem lepšou, múdrejšou a niekedy aj zábavnejšou.

Vznášajúci sa skateboard

vynalezy-roku-2014 (6)

Tento skateboard bol vyrobený kalifornskou firmou Hendo a stojí 10 tisíc dolárov. Jeho baterky vydržia len 15 minút a dokáže sa vznášať len 2,5cm nad povrchom ako je meď alebo hliník. Zatiaľ nič moc, ale do budúcnosti to môže mať veľký význam ako napríklad ochrana budov pre zemetrasením a iné. Držíme palce!

Výlet na Mars

najlepšie vynálezy

Indii sa podarilo na prvýkrát poslať satelit na obežnú dráhu Marsu a to len za 74 miliónov dolárov, čo je dokonca menej ako rozpočet filmu Gravitácia. Nikomu sa to zatiaľ nepodarilo na prvýkrát a India má vďaka tomu veľký krok k väčšiemu vesmírnemu programu a bádaniu Marsu.

Reaktor fungujúci na nukleárnu fúziu

najlepšie vynálezy (2)

Fúzia jadier vodíka bola vždy cieľ, ktorý bol na dosah, ale stále nebol stopercentne dokončený. Tento rok sa to podarilo Lockheed Martinovi tak, že stabilizoval reakciu „väzením z magnetických zrkadiel“. Kvôli absentujúcim detailom výroby je stále mnoho vedcov skeptických, ale Lockheed tvrdí, že stabilizoval reakciu na takom malom mieste, že ju onedlho budeme môcť používať na pohon automobilov. Takmer neobmedzená energia a úplne environmentálne čistá, tak teda dúfame, že neklame.

Bezdrôtová energia

vynalezy-roku-2014 (3)

Bezdrôtová energia bola vymyslená už dávno frajerom zvaným Tesla. Projekt sa akosi ale nerozbehol, stratil sa v zabudnutí, chýbajú plány na výrobu, proste sa našiel nejaký problém prečo to musíme vynájsť znova. Dnes už bezdrôtovo vieme nabíjať napríklad mobil, lenže je to takmer na dotyk. V roku 2014 vytvorili technológiu, ktorá funguje na vzdialenosť 2,4m a znamenala by úplný koniec káblov v domácnosti, dobíjanie áut bez káblov atď.

Všetko vytlačené na 3D tlačiarňach

najlepšie vynálezy

Podobný článok sme tu už mali o jedle. Dnes sa už veľa vecí naozaj na 3D tlačiarňach vyrobiť dá, technológia sa ale zlepšuje a v budúcnosti sa možno bude dať vytlačiť úplne všetko a nič sa nebude vyrábať konvenčnými metódami.

Filter na vírus Eboly

najlepšie vynálezy

Ebola je možno len veľká nafúknutá bublina. To ale nie je podstatné, pretože sa vytvoril filter, cez ktorý sa vám filtruje krv od vírusu Eboly. Doslova. Vaša krv prechádza cez tento filter a vírus eboly sa v ňom zachytáva. Je to veľký vynález, ktorý nám v budúcnosti bude môcť pomáhať filtrovať z krvi takmer každý vírus.

Zdroj: Time.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :