Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Myslite na taliansku kuchyňu. Asi si predstavujete pizzu a cestoviny ale v Ríme 3D tlač prináša na stôl niečo nové.

Rím Maker Faire hrá hostiteľa pre stretnutie tvorcov, mysliteľov a opensource šampiónov a medzi nimi je skupina priekopníkov, ktorí chcú zmeniť spôsob, akým uvažujeme o jedle.

V budúcnosti budú 3D tlačiarne tak bežné kuchynské príslušenstvo ako mikrovlnné rúry, a budete na nich tlačiť všetko od hotových jedál po čerstvé ovocie. To znie ako niečo zo Star Trek a v skutočnosti, prví ľudia, ktorí vyskúšajú 3D tlačené jedlo budú pravdepodobne astronauti.

Talianske jedlo? Pizza!

Dodávateľ Anjan pracuje s NASA na vývoji tlačiarne potravín, ktorá môže byť použitá pre kozmonautov; on už vyprodukoval komplet 3D tlačenú pizzu s paradajkovou omáčkou a syrom. Aj keď to nemusí súperiť s rímskym originálnym jedlom, je to zásadný krok smerom k dlhým vesmírnym misiám, ako je napríklad let s posádkou na Mars. V súčasnej dobe NASA používa stravovanie pripravené-na-zjedenie(ready-ti-eat); balené potraviny, ktoré sú zohrievané na palube vesmírnej lode.

To má veľmi krátku trvanlivosť,“ vysvetľuje zhotoviteľ. Vydrží 18 mesiacov. Je to nezdravé, sú tam veľmi obmedzené možnosti, môže to mať veľa konzervačných látok, môže to byť bez chuti. NASA chcel niečo, čo má dlhšiu životnosť. Cesta na Mars trvá asi 5rokov to nie je ani na pristátie, to len tak na obežnú dráhu a späť.

3D tlačiareň potravín zhotoviteľa používa zmrazené a vysušené práškové zložky, ktoré obsahujú mikroživiny; tie sa kombinujú s olejmi a vodou a vzniknú hotové vlhké potraviny. vytlačené pomocou modifikovanej 3D RepRap tlačiarne, a potom sa zahrievajú.

3D tlačené jedlo má potenciálny prínos pre nás pozemských ľudí, tiež; s rastúcej populáciou by mohla obmedziť plytvanie potravinami, a poskytnúť im personalizovanú výživu a taktiež pomôcť v boji proti obezite.

Hotová pizza z 3D tlačiarne:

1

Malina z tlačiarne

Čerstvé 3D tlačené jedlo je všetko veľmi dobré, ale nikdy nebude  čerstvejšie ako plody odtrhnuté zo stromu alebo nie?

Dovetailed je firma vyrábajúca 3D tlačiarne, ktorá pracuje na tom, ako tlačiť bobule“ kvapôčky kvapaliny uzavreté do akokeby-ovocnej kože, zoskupené v štruktúre ako malina. Ukladáme veľmi malé kvapôčky kvapaliny veľmi kontrolovaným spôsobom,“ vysvetľuje Dr Vaiva Kalnikaitė, kreatívny riaditeľ a zakladateľ Dovetailed. Toto je prvá tlačiareň na svete, o ktorej vieme, že môže skutočne vytvoriť štruktúry pomocou kvapiek.“

Samozrejme, že môžete jednoducho ísť a obrať malinu ale tlačiareň Dovetailed môže urobiť omnoho viac, než len kopírovať plody lesa. Kalnikaitė ukazuje niektoré výtvory mimo-tohto-sveta, ktoré vykúzlil na svojej tlačiarni, vrátane honeyberry šesťbokovou štruktúrou z tekutých kvapiek medu a dokonca aj jahody a krém-berry.

3D tlačené jedlo sa môže zdať ako novinkou teraz, ale je jasné, že jeho zástancovia majú ambicióznejšie ciele. To je skutočné jedlo, 3D tlačené,“ hovorí Lynett Kucsma z Natural Machines. V budúcnosti, budete vidieť 3D tlačiarne potravín ako bežné kuchynské zariadenie.“

Zdroj: Stuff.tv, youtube.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :