Diéta. Pokiaľ o nej premýšľate, dostali ste sa do bodu, kedy sa na vašom tele nachádza tuk v nadmernom množstve. S pribúdajúcim tukom rastie aj číslo na váhe a vy čoraz viac hľadáte riešenie, ako sa dostať späť do formy. Pomocníkom v tejto situácii môže byť aj ketogénna diéta. Tá však nemusí byť vhodná pre každého.
Čo je to keto diéta?
Ketogénna diéta, ktorú mnoho ľudí nazýva keto diéta, spočíva vo výraznom obmedzení prijímania sacharidov. Napriek tomu, že ste o nej možno počuli, ako o diéte, kde sa budete s pokojom prejedať a zároveň chudnúť, nie to úplne tak.
Obmedzením príjmu sacharidov sa naše telo dostáva do stavu ketózy. To znamená, že primárnym zdrojom energie sa stávajú tuky, keďže sacharidy sú v keto diéte iba minimálne. Aby sme nasmerovali telo do takéhoto stavu, nemôžeme prijať viac ako 50 gramov sacharidov denne. Prechod do stavu ketózy trvá zväčša 2 – 5 dní. Prechod nám môžu pomôcť identifikovať aj diagnostické prúžky, ktoré sú bežne dostupné v lekárni.
Ak začínate premýšľať, kde v strave prijímate sacharidy, môžete sa s nimi zároveň aj rozlúčiť, pokiaľ to teda s keto diétou myslíte seriózne. Váš jedálniček prejde rapídnou zmenou. Poďme sa teda pozrieť na jej výhody a nevýhody a tiež čo obnáša keto diéta.
Výhody a nevýhody keto diéty
Začnime výhodami. Vďaka keto diéte netrpíte hladom. Jete pravidelne a dostatočne veľa. Táto diéta vám skutočne pomôže zhodiť kilá navyše, keďže sa v tele prestane zdržiavať veľké množstvo vody. Viaceré výskumy poukazujú na znižovanie tvorby rakovinotvorných buniek. Pre niekoho môže byť tento druh diéty prostriedkom, aby sa cítil lepšie, mal dostatok energie počas celého dňa a zvýšil svoju výkonnosť.
Odporúčame prečítať: Keto diéta: všetko, čo o nej potrebujete vedieť (detailný sprievodca)
Pozrime sa aj na nevýhody a riziká keto diéty. Pocit sýtosti v diéte automaticky neznamená vyváženú stravu. Rátajte s dodatočným dopĺňaním dôležitých vitamínov a minerálov. Počas diéty zvýšite príjem mäsa, čo môže spôsobiť riziko nárastu hladiny cholesterolu. Prekážkou môžu byť aj genetické vlastnosti vášho tela, ktoré tento druh diéty skrátka nebude chcieť prijať a vám to môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.
Osobitnou kategóriou je vplyv okolia, ktoré si všimne zmenu stravovacích návykov. Už teraz si pripravte výhovorku, prečo nemôžete ísť s kamarátmi na pivo. V ketogénnej diéte je akýkoľvek alkohol zakázaný, rovnako ako viacero jedál, na ktoré ste boli doteraz zvyknutí.
Keto diéta a cvičenie
Spojiť naberanie svalov s keto diétou je skutočne veľmi náročné, pre začiatočníkov prakticky nemožné. Vďaka tejto diéte budete síce o pár kíl ľahší, no číslo na váhe nie je indikátorom vášho zdravia.
Skúsení športovci si poradia, no ak medzi nich nepatríte, radšej sa zamerajte na dôsledné plnenie jedálnička. Dobrovoľne sa zrieknuť sacharidov je samo o sebe veľkou výzvou.
Tipy pre váš jedálniček
Ak ste to doteraz nikdy nerobili, pripravte sa na zodpovedné počítanie nutričných hodnôt. Skvelým pomocníkom môžu byť aplikácie vo vašom smartfóne, ktoré vám spočítajú celkový príjem živín.
Základom keto diéty je prijať v do 50, no ideálne najviac 30 gramov sacharidov denne. Stačí teda jeden rožok navyše na konci dňa a diéta je v ťahu. Okrem pečiva zabudnite tiež na cestoviny, zemiaky, ryžu, ochutené jogurty, sladené nápoje, džúsy. Pozor na sladké ovocie ako banán, mango. Odporúča sa vynechať tiež strukoviny, sladkú zeleninu ako mrkva, či bataty. Samozrejme vynechávate všetky druhy sladkostí a ako sme spomenuli vyššie, alkoholické nápoje. Vyzerá to celkom prísne, že?
Našťastie, ako odporúčané potraviny nám ostali všetky druhy mäsa,vajíčka, slanina alebo klobása. Medzi kvalitné ketogénne zdroje tukov patrí aj avokádo, maslo, majonéza, olivový olej, nesladené mliečne výrobky. Svoju stravu môžete spestriť hubami, syrom, či bylinkami.
Ak by vám chýbalo ovocie, jahody, čučoriedky majú nízky obsah sacharidov. Chuť na sladké môžu zahnať vlašské orechy. V rámci zeleniny je to pestrejšie, súčasťou diéty môže byť brokolica, kapusta, uhorky, cesnak, špenát, špargľa, karfiol a ďalšie.
Aj keď to tak nemusí na prvý dojem pôsobiť, z týchto potravín sa dá vyskladať pomerne pestrý jedálniček. Na raňajky omeleta so syrom a šunkou, na obed grilovaný hermelín s vhodnou zeleninou a ako večera losos so špargľou. Napriek tomu, že je to diéta, energiu počas dňa môžete doplniť 90% horkou čokoládou, alebo pokojne aj jahody so šľahačkou. A to už neznie tak zle, že? 🙂
Rozhodne vaša vytrvalosť
Keto diéta nie je jednoduchá. Ak nemáte istotu vo svojom diétnom pláne, nechajte si poradiť od odborníka. Pokiaľ hľadáte krátkodobú zmenu vo svojom stravovacom režime, tento druh diéty je jednou z možností. Z dlhodobého hľadiska však nie je udržateľná, rozhodne nie, ak chcete nabrať svalovú hmotu.
Ak sa rozhodnete ju skúsiť, najväčšou výzvou bude udržanie pevnej vôle, aby mala diéta požadovaný efekt. Lebo ako v každej diéte, aj v tejto platí: čím tvrdšie dodržaná diéta, tým kvalitnejšie výsledky po nej.