Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Investovanie znie ako téma pre dospelých. Mladí väčšinou robia presný opak a namiesto odkladania si finančných prostriedkov s cieľom ich zhodnotenia, si ich radšej užívajú vo forme nových smartfónov, dovoleniek či drahých áut. Pravdou však je, že investovanie vôbec nie je témou len pre staršie ročníky. Platí totiž, že čím skôr začnete, tým jednoduchšie a zmysluplnejšie pre vás investovanie bude.

Ako vo všetkom, aj pri investovaní platí, že najťažšie je začať. Investovanie pre začiatočníkov sa totiž môže zdať ako poriadny zmätok. Kde začať? Do čoho investovať? A mám na to vôbec dostatok financií? To všetko sú otázky, ktoré ľuďom bez skúseností neraz víria hlavou. Hneď na začiatok je preto dobré uvedomiť si niekoľko dôležitých faktov.

  1. Investovanie nie je len pre bohatých

Mnohí z nás žijú v mylnej predstave o tom, že investovanie je určené len pre bohatých, opak je však pravdou. Dnešné podmienky investičného trhu sú nastavené tak, aby ste neboli závislí len od vysokých finančných obnosov. Na výber nemáte len finančne náročné investície do nehnuteľností, investovať môžete aj pravidelne a v menších čiastkach, ktoré bez väčších problémov ukrojíte zo svojho mesačného rozpočtu. Ak s investovaním začnete včas a dáte mu pravidelnú formu, budete môcť z výnosov financovať významné životné udalosti ako svadba alebo štúdium detí, prípadne svoje výnosy využijete ako dodatočný príjem k dôchodku.

  1. Investujte len peniaze, ktoré nebudete potrebovať

Aj napriek tomu, že investovanie je pre budovanie finančnej istoty nesmierne dôležité, platí, že by ste sa k nemu mali dopracovať niekoľkými postupnými krokmi. Nie je totiž správne začať investovať, ak nemáte vytvorenú žiadnu krátkodobú finančnú rezervu. Čo keď sa vám pokazí chladnička alebo auto a prídu väčšie výdavky? Platby za servis totiž rozhodne nie sú dôvodom, kvôli ktorému by ste mali siahať na investície. Na tento účel slúži práve krátkodobá či strednodobá rezerva. Koniec koncov, práve na ich tvorbe si môžete vyskúšať svoju platobnú disciplínu a investovanie pre začiatočníkov tak dokonale otestovať.

  1. Nastavte si trvalý príkaz

Investovanie nie je povinné, preto pri väčšine produktov platí, že ako investor nie ste viazaný pravidelným vkladom. Peniaze do investície jednoducho pošlete vtedy, keď to uznáte za vhodné. Vklad teda nie je povinný, no napriek tomu sa rozhodne oplatí zriadiť si trvalý príkaz, a to ideálne v prvých dňoch po pripisovaní mzdy na váš účet. Je to spôsob, ktorý vám zabráni hľadať výhovorky, prečo vám na investičný vklad nezostali prostriedky a výhodou je, že po celý zvyšok mesiaca nebudete musieť na investíciu ani len pomyslieť.

  1. Nekontrolujte svoje investície príliš často

Na začiatku investovania si treba uvedomiť, že ide o volatilný trh. Sú preň charakteristické vzostupy a pády, preto je potrebné, aby ste stav svojej investície vnímali výhradne rozumom, nie pocitmi. Najmä začiatočníci sú totiž typickí tým, že pri prvom poklese svoje investované prostriedky okamžite vyberajú, a práve toto je najväčšia chyba, akú môžete urobiť. Vtedy treba, naopak, investovať ešte viac!

  1. Nechajte si poradiť odborníkmi

Investovanie je špecifická oblasť, ktorej nie každý rozumie. Treba si ale uvedomiť, že od investovania závisí vaša finančná sloboda, a tak nie je rozumné sa ním skalopevne pretĺkať sám. Ešte predtým, ako investujete svoje prvé finančné prostriedky, nezabudnite osloviť investičného poradcu, ktorý sa vo svete investovania skutočne orientuje. Určite vám ochotne poradí ako investovať peniaze a všetko ohľadom investovania vám dopodrobna vysvetlí.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :