Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Máte AdBlock?

Prevádzka tejto stránky nie je zadarmo, vaša návšeteva ale je. Vypnite si prosím AdBlock a obnovte stránku (F5).

Aj vaša reklama môže byť tu. Napíšte nám a pošleme vám cenovú ponuku.
img
Doma / Technológie / Čo sa v dnešnej dobe ponúka vo výbere osvetlenia

Čo sa v dnešnej dobe ponúka vo výbere osvetlenia

/
/
/
71 Zobrazení

Osvetlenie ľudských príbytkov prešlo za pomerne krátku dobu obrovským vývojom, ako sme si už zvykli vo viacerých oblastiach (hlavne) elektroniky. V ďalekej histórií sa svietilo ohňom, fakľami, sviečkami. Potom prišla elektrina a Edisonova žiarovka ako revolúcia v osvetlení. Vývoj pokračoval svietením rôznymi plynmi ako neón, halogén, xenón atď. Najmodernejšie sú tzv. žiarivky, kde sa v podstate tiež zahrieva plyn a LED svetlá.

Pri LED svetlách sa zastavíme, pretože to je tiež samo o sebe mierna revolúcia v osvetlení. Led diódy sú známe už pomerne dlhú dobu a používajú sa v rôznej elektronike už desiatky rokov. V poslednej krátkej dobe sa ale dostali medzi bežné osvetlenie budov, interiérov a exteriérov, vďaka ich technologickému vývoju a mnohým kladným vlastnostiam. Vytlačili tým úplne najstaršiu žiarovku a to práve Edisonovu.

LED svetlá a panely majú nepreberné množstvo pozitívnych vlastností. Ako prvú môžeme označiť ich spotrebu elektriny. Je pri rovnakej svietivosti viac ako 5krát nižšia oproti klasickým žiarovkám a o 30-50% nižšia oproti žiarivkám. 14-15w led žiarovka vám dnes svieti ako niekedy 100w. Nestráca sa kvalita svetla, svietivosť a ani vernosť zobrazovaných farieb pri danom svetle (CRI index Ra). Viete si slobodne určiť farbu svetla od najchladnejších bielych farieb až po teplé žlto-oranžové. Nie ste obmedzovaní na teplé farby ako pri obyčajných žiarovkách.

Ďalšia skvelá vlastnosť je životnosť, kde svojich predchodcov prekonáva mnohonásobne. Svojho posledného predchodcu, žiarivku, dokonca dvojnásobne. Množstvo vypnutí a zapnutí im vôbec nevadí a zapnuté sú okamžite na plnú svietivosť oproti žhaveniu rôznych plynov.

Ďalšia výhoda je prevádzková teplota. Okrem toho, že led žiarovky sa takmer vôbec nezahrievajú a po niekoľkohodinovom svietení môžete kľudne žiarovky chytiť nahou rukou, nevadí im ani vonkajšia teplota. Narozdiel od žiariviek dokážu pri plnej svietivosti pracovať aj pri oveľa nižších teplotách, teda exteriér a chladiace boxy im nerobia problém.

Prejdime na nevýhody, toto bude naozaj krátke. Jediná nevýhoda je cena, led žiarovky sa pohybujú niekde na úrovni 4-6€. Táto cena sa vám však vráti pri úspore elektriny už za rok-dva. Čo poviete, vyskúšate led panely a žiarovky?

Ohodnoťte tento článok

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest