Nakupovali ste na firmu tovar alebo služby v krajinách EÚ? Pravdepodobne vám vznikol nárok na vrátenie DPH. Aké sú podmienky a ako o tieto peniaze požiadať vám vysvetlíme v článku.
Ako to funguje
Bežne sa stáva, že slovenské firmy majú daňové výdavky aj v zahraničí, nemusia pritom ani obchodovať na medzinárodnom trhu. V praxi môže ísť napr. o pohonné hmoty, cestovné náklady, ubytovanie zamestnancov na služobnej ceste, vstupné na veľtrhy, náklady na stravné atď. Pokiaľ je firma platcom DPH a má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň na Slovensku, môže potom spätne požiadať o vrátenie už zaplatenej DPH z členských štátov EÚ.
Kedy možno požiadať o vrátenie DPH
O vrátenie DPH môže firma požiadať najskôr po troch kalendárnych mesiacoch, ak je výška vratky DPH vyššia ako 400 €. Ak je suma nižšia, možno o ňu požiadať najneskôr do 30. septembra nasledujúceho roka po roku, v ktorom vznikol nárok na vrátenie dane. Najnižšia možná suma, o ktorú pritom možno žiadať, je 50 €. V individuálnych prípadoch môže ísť o nemalé sumy, o ktoré sa určite oplatí požiadať.
Ako požiadať o vrátenie DPH
Žiadosť o vrátenie DPH sa odosiela elektronicky a podnikateľ musí vykonať niekoľko krokov, aby o vratku mohol požiadať. Treba byť registrovaný na elektronickú komunikáciu s daňovým úradom, aby sa vedel prihlásiť do portálu Finančnej správy. Musí mať tiež autorizovanú službu na podávanie žiadosti o vrátenie DPH zo štátov EÚ a tiež musí mať KEP – kvalifikovaný elektronický podpis.
Ak sa vám tento postup zdá komplikovaný, ale chcete svoje peniaze späť, nezúfajte. Na Slovensku existujú firmy, ktoré sa zameriavajú na vrátenie daní zo zahraničia – či už dane z príjmu, alebo DPH. Jednou takouto firmou je aj TJ-Legal, ktorá má vyše 13-ročné skúsenosti z oblasti daní, účtovníctva a financií.