Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Bezpečnosť, výkon a spotreba vozidla aj komfort jazdy závisia na kvalite pneumatík, ktoré sú jediným styčným bodom auta s vozovkou. Aby životnosť pneumatík bola čo najdlhšia, je treba sa o ne tiež správne starať. Poradíme vám, ako zvládnuť základnú údržbu pneumatík, ktorá vám ušetrí veľa peňazí.

1. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Málo nahustené alebo naopak prehustené pneumatiky sú častým prehreškom, ktorého sa vodiči dopúšťajú. Nízky tlak zvyšuje riziko nezvratného poškodenia pneumatiky, vysoký znižuje jej životnosť až o tisíce kilometrov.

Optimálny interval kontroly tlaku je pri bežnej prevádzke raz mesačne, v prípade dlhšej cesty pred každým výjazdom. Pripomeňte si, ako správne merať tlak a nafukovať pneumatiky.

Pneuservis AZ-Pneu

V autoservise AZ-Pneu vám nastavia geometriu kolies a zaistia aj ich vyváženie.

2. Nehrajte sa na pretekárov

Pri vysokej rýchlosti sa tiež zvyšuje riziko poškodenia pneumatík. Výmole, kryty kanalizácie alebo nečakané prekážky na vozovke v kombinácii s rýchlou jazdou skracujú životnosť pneumatík. Vyššia rýchlosť spôsobuje aj nadmerné zahriatie pneumatík, ktoré môže spôsobiť až prasknutie. A to už vo vysokej rýchlosti ohrozuje život!

3. Pneumatiky nepreťažujte

Ak pneumatiky preťažíte, tiež dochádza k ich nadmernému zahrievaniu a riziku náhleho defektu. Údaj o maximálnom možnom zaťažení nájdete na bočnici každej pneumatiky.

4. Nechajte si nastaviť geometriu a vyvážiť kolesá

Geometria kolies môže byť narušená nárazom do prekážky alebo jazdou po výmoľoch. Dôsledkom je zníženie ovládateľnosti vozidla a nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, ktoré naopak vedie k zvýšeniu spotreby paliva alebo až k defektu. Ak ste z Bratislavy, o správne nastavenie geometrie kolies sa vám postará Autoservis a motoservis Bratislava.

Rovnako tak vám v servise zaistia správne vyváženie, pri ktorom sa kolesá opotrebovávajú rovnomerne a ktoré má tiež nezanedbateľný vplyv na životnosť pneumatík.

5. Kontrolujte ventily

Poškodený alebo dokonca prasknutý kryt ventilu narúša vzduchotesnosť pneumatiky pri jazde a umožňuje prenikanie nečistôt. Výmena ventilu pneumatiky nie je nákladná záležitosť, ale životnosť pneumatiky môže predĺžiť.

6. Skladujte pneumatiky v optimálnych podmienkach

Správna údržba pneumatík sa nezaobíde bez zodpovedajúcich podmienok uskladnenia. Letné aj zimné pneumatiky sa uskladňujú vo vetranej, chladnej miestnosti so stálou teplotou, kde nehrozí žiar, elektrické výboje alebo poškodenie chemikáliami. Pred uskladnením by sme ich tiež mali zbaviť nečistôt. Pneumatiky na ráfiku sa uskladňujú zavesené alebo položené na seba, pneumatiky bez ráfika postavte vertikálne a občas pootočte.

7. Udržujte pneumatiky čisté

Zaschnuté blato a iné nečistoty majú tiež vplyv na životnosť pneumatík, pretože môžu poškodiť ich povrch. Kamienky zachytené v drážkach zase zvyšujú riziko trhlín.

Prečítajte si tiež, aké najčastejšie chyby robíme pri výmene pneumatík.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :