Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Jedným z najvážnejších problémov v našom modernom svete je hlukové znečistenie, ktoré WHO nazýva „morom našej doby“. Okrem mnohých účinkov na zdravie môže pretrvávajúci hluk viesť aj k strate sluchu.

Čo je to hluk?

Zvuk je mechanická vlna, ktorá sa šíri vo flexibilnom médiu ako je vzduch. Ľudské ucho sníma kolísanie tlaku spôsobené zvukovými vlnami. Hluk nazývame nepríjemnými škodlivými zvukmi, ktoré majú rušivý vplyv na náš každodenný život, prácu a odpočinok. Neustály priemyselný alebo environmentálny hluk môže tiež spôsobiť poškodenie sluchu v závislosti od jeho intenzity a hladiny akustického tlaku.

Náš zvukový orgán

Náš sluchový orgán, ktorý je tiež súčasťou nášho vyrovnávacieho orgánu, je vonkajšia kochla, ktorá obsahuje ušný bubienok, ktorý prijíma prichádzajúce zvuky, stredné ucho, ktoré tieto zvuky mnohokrát zosilňuje, a vnútorné ucho, ktoré prevádza zvuky na elektrické impulzy a prenáša ich. do sluchových nervov a potom do mozgu. Ľudské ucho dokáže detekovať zvuky od 20 do 20 000 Hertzov. (Ľudská reč je okolo 60 decibelov.) 90 – 100 decibelových zvukov už má negatívny vplyv na naše uši a 130 – 140 decibelov už môže spôsobiť uši a bolesti hlavy alebo stratu sluchu. Účinky hluku na organizmus závisia aj od veku, zdravotného a psychického stavu, životného prostredia a sociálnej situácie každého človeka. Hluková expozícia predstavuje vážne zdravotné riziko od útleho veku. Naše uši nemôžu vylúčiť žiadny zvuk, takže sú vystavené súvislým zvukovým efektom.

Každý rok čoraz viac ľudí trpí stratou sluchu v dôsledku hluku

Štúdie ukazujú, že počet ľudí, ktorých sluch zhoršuje hluk, neustále rastie. Zvuky automobilov, pracovných strojov, vlakov a štekanie psov prenikajúcich do nášho domova vo dne v noci sú mimoriadne nepríjemné. Pre tých, ktorí žijú v kondomíniách, sú zvuky domácnosti, hlasná hudba a hádky zo susedných bytov veľkou nepríjemnosťou. Na pracoviskách, v otvorených kanceláriách sú okolo nás zvuky strojov, počítačov, telefónov, technických zariadení a rozhovorov kolegov ako neustále hlukové zaťaženie. Neustály hluk zhoršuje našu schopnosť sústrediť sa a pamätať si, v dôsledku čoho sa môže výrazne zhoršiť aj výkon našej práce. Zranivé zvuky môžu spôsobiť bolesti hlavy, nervozitu a napätie alebo dokonca depresie. Kvôli rastúcim zdravotným problémom sme nútení častejšie čerpať práceneschopnosť, čo môže byť na úkor práce.

Príznaky straty sluchu v dôsledku hluku

Jedným z najbežnejších symptómov je hučanie v ušiach a vyrovnávanie sťažností orgánov. Po prvé, vnímanie vysokých tónov sa zvyčajne zhoršuje. Zvuky s frekvenciou 4 000 Hertzov môžu spôsobiť stratu sluchu nervov, ktorá sa nazýva šumová čipka. Po strate sluchu vysokých tónov postupne dochádza k zhoršeniu hlbokých tónov, čo znamená, že sa môže vyskytnúť sluch. V závislosti od množstva a trvania hlukovej záťaže nemusí byť detekovaný ani celý zvukový rozsah.

Ako môžeme chrániť pred hlukom?

Ak je to možné, vyberte si tichšie a pokojnejšie životné prostredie. V prípade novopostavených nehnuteľností stojí za to zohľadniť pri plánovaní akustické vlastnosti stavebných materiálov. Použité alebo staršie budovy takmer vždy vyžadujú dodatočnú zvukovú izoláciu. Ploché, tvrdé a veľké povrchy – kvôli svojej štruktúre – nie sú schopné absorbovať zvuky, odrážajú ich, takže sa vytvárajú veľmi nepríjemné ozveny, ktoré narúšajú akustiku miestností, zrozumiteľnosť reči. Z tohto dôvodu zvyčajne zvyšujeme hlas a sme nútení komunikovať nahlas, čo poškodzuje aj naše sluchové orgány. Dnes máme širokú škálu akustických prvkov, ktoré sú vynikajúce na účely znižovania hluku. Odporúča sa umiestniť protihlukové panely na steny a stropy, protihlukové clony pred sklenené povrchy a akustické koberce na podlahu. Na pracovisku môžeme podobným spôsobom chrániť pred hlukom. Ak budeme venovať znižovaniu hluku, môžeme očakávať veľkolepé zlepšenie kvality života, nálady a pracovného výkonu.

Napísané: Perfect Acoustic

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :