Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Niekedy keď sa podarí spoločnosti ničo pokaziť vo výrobnom procese jej hlavného produktu, môžu to nechať tak, zatiaľ čo sa zákazníci trápia s ich chybovým produktom. Avšak, väčšinu času, produkt si získa pozornosť regulujúcich orgánov. Napríklad ak produkt môže spôsobiť ujmu na zdraví svojmu používateľovi; alebo niektorí sú proste príliš naštvaní, aby boli ignorovaní. Ak sa toto stane, nastanú pre spoločnosť veľké problémy a produkty musí zvolávať všetky späť. Tu je 10 najdrahších a najviac stratových zvolávaní v histórii.

10. Hračky od Matella, 30 miliónov dolárov

barbie

Mattel je spoločnosť, ktorá robí rozkošné bábiky ako Barbie a ďalše kultové produkty. V roku 2007 sa vytvorili obavy, že niektoré hračky boli potiahnuté olovnatou farbou, ktorá má vážne zdravotné dôsledky pre každého, kto sa jej dotkne, a hrá s hračkou (deti sú známetým, že prehltnú všetko, čo môžu vložiť do úst.) V 19 miliónovej hodnoty boli zvolané čínske hračky, čo dohromady stálo spoločnosť neuveriteľných 30 000 000 dolárov.

9. Cadbury, 33 miliónov dolárov

cadbury

Cadbury- Schweppes vyrába a distribuuje čokolády a väčšinu cukroviniek do veľkých obchodov po celom svete. V roku 2006 bol uverejnená desiaca správa o kontaminácii salmonely v čokoládových tyčinkách. Spoločnosť bola nútená k odberu viac ako 1 milióna čokolády v Írsku a Spojenom kráľovstve, čo spôsobuje, že predaj cukroviniek poklesol o zhruba 14 percent. Celkovo možno povedať, že odvolanie stálo Cadbury Schweppes 33 000 000 dolárov.

8. Chilli prášok

82-300x177

V tomto prípade je rozdiel vo zvolávaní takéhoto produktu v tom, že ovplyvňuje veľké množstvo potravín, v ktorých je obsiahnutý. Chilli prášok, ktorý bol použitý v týchto potravinách obsahoval stopy karcinogénnych látok volaných Sudán 1. Strata nebola presne vyčíslená kvôli komplikovanosti situácie, ale odhaduje sa na niekoľko desiatok miliónov dolárov.

7. Tylenol, 100 miliónov dolárov

73-300x199

Toto zvolávanie bolo v roku 1982, keď jemnosť obalu Tylenolu dovolilo neznámym páchateľom infikovať obsah kyanidom draselným. Tento jed spôsobil smrť niekoľkých ľudí – páchateľom tohto činu bolo od Johnson & Johnson ponúknutých milión dolárov, aby prestali robiť tieto ohavné činy. Spoločnosť zvolala naspäť lieky v hodnote 100 miliónov po tom, čo sa do tohto činu zapojilo viac ľudí a nebolo cesty späť.

6. Dell a Sony, 400 miliónov dolárov

dell-sony

Niektoré batérie Sony sa používajú v notebookoch Dell. Zistilo sa u nich prehrievanie, ktoré by mohlo viesť k požiarom začínajúcim v autách. Aj tento zdanlivo nepravdepodobný sled udalostí spôsobil stiahnutia výrobku. Keď bolo auto zákazníka zrovnané so zemou pri požiari začatým týmto spôsobom, Dell a Sony boli nútení stiahnuť notebooky, ktoré používajú batérie, ktoré stáli obe spoločnosti sumu vyššiu ako 400 miliónov dolárov.

5. Mäso Hallmark, 500 miliónov dolárov

54-300x225

Jeden z najväčších zvolávaní potravín v histórii nastal v roku 2008. USDA testovala jedlo, ktoré bolo balené a spracovávané spoločnosťou Westland a Hallmark a zistila, že je nevhodné pre konzumáciu ľuďmi. Kvôli tejto skutočnosti, mäso, z ktorého sa živili aj školopovinné deti, bolo zvolané späť. Následné súdne spory, jeden od skupiny pre dobré životné podmienky zvierat a druhý od federálnej vlády, stáli spoločnosť viac ako 500 miliónov dolárov.

4. Arašidové maslo, miliarda dolárov

arasidove-maslo

Peanut Corporation, americká spoločnosť zaoberajúca sa výrobou arašidového masla, musela zvolať niektoré arašidové maslo, ktoré bolo odoslané do iných firiem a inštitúcií. Dôvodom odvolania bolo, že existuje podozrenie na kontamináciu salmonelou v produktoch, ktoré boli spracované spoločnosťou. Dôsledky odvolania boli natoľko závažné, že Peanut Corp. musel požiadať o bankrotovú ochranu. Avšak, výrobcovia arašidového masla čelia strate presahujúcej 1 miliardu dolárov.

3. Toyota, 3,1 miliardy dolárov

toyota

Dva samostatné nedostatky v značke automobilov Toyota prinútil spoločnosť zvolať viac ako 9 miliónov áut v roku 2009. Hlavná chyba v prvej inštalácii vozidiel bola voľná montáž podlahových rohoží, ktorý spôsobil nehodu manipuláciou s fungovaním plynu(akcelerátora). Spoločnosť čelila súdnym sporom a zaplatila nakoniec zhruba 3,1 milardy dolárov.

2. Pneumatiky Firestone, 4 miliardy dolárov

25-300x225

V roku 2000, dve automobilové spoločnosti zaplatili obrovskú cenu za nepočúvanie ich inžinierov. Firestone zvolal viac ako 9,5 milióna pneumatík, keď pod ťarchou áut Ford Explorer a Mountaineers sa behúne začali rozchádzať. V rovnakej dobe, Ford musel čeliť  súdnym procesom proti 400 + úmrtiam, ktoré vyplynuli z nedbanlivosti zo strany spoločnosti, ktoré ich stáli 3,6 miliardy dolárov. Firestone prehral nakoniec celkovo 4,4 miliardy dolárov.

1. Merck, 5 miliárd dolárov

merck

Merck, obria farmaceutická spoločnosť, zvolala Vioxx v roku 2004 a bola takmer okamžite zaplavená žalobami vľavo, vpravo a uprostred. Spoločnosť vykonala niekoľko testov a zistila, že ľudia, ktorí používali Vioxx na liečbu artritídy boli náchylní na zisk infarktu po použití po dobu dlhšiu ako 18 mesiacov. Odvolanie samotné stálo Merck 750 miliónov dolárov. Najväčšia rána však boli súdne spory, ktoré stáli viac ako 4,75 miliardy dolárov. Strašná, však?

Zdroj: Bornrich.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :