Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Káva môže byť vražedne dobrá. No neskúšajte jej piť mnoho – niekoľko desiatok naraz za sebou vypitých šálok kávy by vás mohlo zabiť. Radšej si prečítajte tento článok a oboznámte sa s kuriozitami zo sveta kávy.

Medzinárodný deň kávy

Aj káva má v mnohých krajinách svoj národný deň. Je ale zaujímavé, že čo krajina, to iný dátum. V USA sa National Coffee Day slávi 29.septembra, v Kostarike žhavia moka kávovary 12.septembra, v Írsku 19.septembra a v Japonsku tento deň pripadá na 1.október. A práve prvý októbrový deň je od roku 2006 medzinárodným dňom kávy.

svetkuriozit.sk_tescoma_sk_01

Ako súvisí vynález webkamery s kávou?

Webkamera je zariadenie, ktoré dnes a denne používajú desiatky, možno stovky miliónov ľudí na celom svete. Ako ale toto zariadenie súvisí s kávou?! Skúste hádať – prečo, z akého dôvodu bola skonštruovaná prvá webkamera? Možno sa budete smiať, ale vedci v Cambridge vyrobili prvú webkameru preto, aby mohli z pohodlia za svojim pracovným stolom sledovať svoje kávovary v inej miestnosti…

Bez „dobrý deň“ a „ďakujem“ tam ani nechoďte…

Francúzi sú známi pôžitkári, ktorí si jedlo či nápoje dokážu vychutnať so všetkým čo k tomu patrí. Samozrejme aj s patričnými spôsobmi. V krajine galského kohúta údajne existuje podnik, kde sa hrubosť nevypláca. Ak si totiž kávu vypýtate bez pozdravu a slovíčka „prosím“, bude vás stáť skoro o 6€ viac, ako keď si zapýtate spôsobom: „Bonjour, un café, s´il vous plait“.

svetkuriozit.sk_tescoma_sk_02

Čísla, ktoré kávu charakterizujú najlepšie

Káva patrí spolu s čajom medzi celosvetovo najkonzumovanejšie nápoje. Denne sa na svete údajne vypije viac ako 2,25 miliardy šálok tohto nápoja! Niet sa čo čudovať, že káva je po rope druhou najcennejšou komoditou – v kávovom priemysle sa točí viac peňazí ako v obchode so zlatom či inými drahými kovmi. A ešte jeden zaujímavý údaj – reťazec produkcie kávy (od jej pestovania až po predaj spotrebiteľovi či výrobu šálky na espresso) zamestnáva viac ako 25 miliónov ľudí!

 

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :