Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Na festivale Pioneers vo Viedni predstavil slovenský startup AeroMobil vec, o ktorej všetci snívame od výmyslu samotného auta. Lietajúce auto.

Je tu. Je reálne. A spektakulárne.

Dostalo podobu AeroMobilu 3.0, teda jeho poslednej verzie, ktorá je vo vývoji skoro 25 rokov.

„Veríme, že osobná preprava sa zmení natrvalo,“ povedal šéf AeroMobilu Juraj Vaculík na tlačovej konferencii. „Myslíme si, že je čas urobiť osobnú dopravu viac emočnú a osobnú.“ Auto bolo dizajnované Štefanom Kleinom, zakladateľom a hlavou Oddelenia dizajnu dopravy na Akadémii Umení v Slovensku. Klein rozmýšľal nad konceptom už od roku 1989.

V roku 2010 sa spojil s Vaculíkom, aby začali projekt AeroMobil viac komercionalizovať. V roku 2013 bol predošlí prototyp auta certifikovaný Slovenským leteckým úradom pre užívanie v našej krajine. najnovší prototyp sa práve testuje a spoločnosť prehlásila, že je blízko komerčnému používaniu. Posledný prototyp chce spoločnosť použiť pre komerčný trh. Samozrejme veria, že ich produkt sa začne predávať. Najviac ale dúfajú v rozvojové trhy, kde nie sú infraštruktúrne dobre zariadení, majú problém s cestami, diaľnicami a letiskami.Auto potrebuje veľmi malú dráhu na rozjazd a keď sa krídla stiahnu, dá sa do neho natankovať na akejkoľvek bežnej čerpacej stanici. Telo je zostavené z pokročilých kompozitných materiálov, ktoré mnu zachovávajú pevnosť, ale zároveň sú ľahké. Obsahuje aj autopilot a systém na vystreľovanie padáku. V kokpite môžu byť dvaja ľudia a pri lietaní auto dosiahne až 200km/h. Cena je zatiaľ neznáma.

Čo si myslíte o slovenských tvorcoch a novom AeroMobile? Prerazia vo svete? Uchytia sa a začne sa ich výtvor predávať? Nechajte nám váš názor v komentároch.

2014-10-28-23-50-02

2014-10-29-00-04-48

2014-10-29-00-06-42

aeromobil-3-airplane-configuration-from-above-juraj-vaculik-stefan-klein

aeromobil-3-back-view-car-configuration-in-hangar

aeromobil-3-first-flight-over-the-horizon-countryside

aeromobil-3-from-above-car-configuration

aeromobil-3-interior-perspective-in-the-dark

Zdroj: VB.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :