Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Rastliny a kvetiny robia ľudí šťastnejšími. To je dnes už vedecky dokázaný fakt. Potešia ako darček pri špeciálnej príležitosti, ale aj zlepšia náladu v pochmúrny deň. Dokážu však omnoho viac. Mnohé z nich majú preukázané pozitívne účinky na ľudské telo aj myseľ. Online portál ShopAlike preto pripravil zaujímavú infografiku s prehľadom tých nejlepších.

Vplyv rastlín na našu myseľ

Rastliny najrôznejšieho druhu môžu mať obrovský vplyv na ľudskú myseľ. Niektoré pomáhajú už len svojím výzorom, ako napríklad orchidea, ktorá má upokojujúci vplyv na oči. Superschopnosti iných druhov sa skrývajú v ich vôni. To je prípad rozmarínu a levandule. V roku 2015 uskutočnili vedci výskum, ktorého účastníci mali vojsť do troch miestností a v každej absolvovať pamäťový test. Jedna miestnosť bola prevoňaná rozmarínom, druhá levanduľou a tretia bola bez vône. Každý z účastníkov si musel v miestnosti zapamätať sled rôznych predmetov. Výskum takto testoval vplyv vône na “budúcu pamäť” – inými slovami, koľko si ľudia pamätali, že si mali zapamätať. Dopracovali sa tak k zaujímavým výsledkom. Ľudia v miestnosti s vôňou rozmarínu dosiahli v teste najvyššie skóre. Naopak ľuďom z miestnosti s vôňou levandule sa darilo podstatne horšie. Potvrdila sa teda schopnosť levandule navodzovať pocit relaxácie a ospalosti.
Takúto superschopnosť majú aj niektoré ďalšie domáce rastliny, napríklad jazmín a gardénia. Kým gardénia povzbudzuje produktivitu, jazmín pomáha proti napätiu a stresu a zlepšuje spánok. Ďalším pomocníkom na tomto zozname je valerián, ktorého koreň vo forme čaju alebo tinktúry používal na liečbu nespavosti už starorímsky lekár a filozof Galén.1

Vplyv rastlín na naše telo

V roku 1998 uverejnila americká NASA štúdiu dokazujúcu, že rastliny skutočne pozitívne vplývajú na ľudské zdravie.2 Niektoré preukázateľne zvyšujú kvalitu vzduchu a uľahčujú tak dýchanie. Čo musíte teda spraviť vy? Odpoveď je jednoduchá: nasťahujte si ich do spálne!

Rastliny ako aloe vera alebo zelenec sú totiž výnimočné svojou obrátenou fotosyntézou. To znamená, že kyslík uvoľňujú v noci a nie cez deň, a zároveň absorbujú oxid uhličitý. Sú tak fantastickým doplnkom do spálne, pretože Vám počas spánku vylepšujú kvalitu vzduchu v miestnosti a ešte k tomu zachytávajú niektoré z chemikálií, ktoré sa uvoľňujú napríklad z laku na nábytku. Je tiež dokázané, že takéto rastliny majú schopnosť filtrovať niektoré z toxínov ako formaldehyd, trichlóretylén a benzén, ktoré sú súčasťou čistiacich prostriedkov a plastov bežne sa vyskytujúcich v domácnosti. Už spomínaný zelenec dokáže v priebehu dvoch dní odstrániť zo vzduchu až 90% toxínov iba tým, že ich absorbuje. Okrem toho je mimoriadne nenáročný na pestovanie a rastie veľmi rýchlo. Lopatkovec, palma areca alebo bambus sú zase veľmi efektívne pri zlepšovaní kvality Vášho okolia. Tieto rastliny čistia vzduch tak, že dokážu zlepšiť jeho kvalitu až o 60% a vlhkosť vzduchu dokážu zvýšiť až o 5%. Zvýšenie vlhkosti vzduchu môže pomôcť v boji proti symptómom alergií alebo problémov s dutinami. Podľa NASA je však absolútnym šampiónom vo filtrovaní vzduchu a zachytávaní formaldehydu obyčajný brečtan popínavý.

1 http://www.naturallivingideas.com/12-plants-for-your-bedroom-to-help-you-sleep/
2 https://www.healthline.com/health/air-purifying-plants#Benefitsofplants2

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :