Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Pražské Protónové centrum netreba predstavovať. Kliniku v pozitívnej zelenej farbe už na svojich cestách minulo mnoho z nás. A možno ste si pri tom aj povedali, že dúfate, že sa dovnútra nikdy nepozriete. Nie je sa však čoho báť!

V Protonovom centre (PTC) sa stretnete len s tými najlepšími odborníkmi vo svojom obore, ktorí majú navyše k dispozícii špičkové vybavenie. Protónové centrum v apríli tohto roku oslávilo svojho desaťtisíceho pacienta. Pre predstavu, v PTC od roku 2012 pomohli s liečbou takému množstvu pacientov, ktoré zodpovedá počtu obyvateľov Domažlíc alebo napríklad Kyjova.

Protónová terapia je moderný typ rádioterapie, ktorá využíva protóny na liečbu rakoviny. Umožňuje cielene ožiariť nádorové ložisko a minimalizovať tak dopad žiarenia na zdravé tkanivá a orgány v jeho okolí. Presné zacielenie protónového lúča do nádoru výrazne znižuje vznik vedľajších nežiaducich účinkov. Protónová rádioterapia zároveň znižuje riziko neskorej toxicity, ktorej následky sa môžu prejaviť aj niekoľko rokov po ožiarení (za 10 alebo aj za 20 rokov).

Jubilejný pacient prišiel do Protónového centra včas

Desaťtisíci pacient PTC bol muž s karcinómom prostaty, u ktorého sa ochorenie zachytilo v skorom štádiu. Jeho liečba teda bola krátka, trvala len päť dní, a tým pádom mala aj väčšiu šancu na úspech. Ten sa tiež dostavil — pacient má takmer 97% šancu, že bude úplne vyliečený.

Karcinóm prostaty

Riziko rakoviny prostaty rastie s vekom. Každý rok je na Slovensku karcinóm prostaty diagnostikovaný viac ako 8 000 mužom. Po päťdesiatke by preto malo byť pre mužov samozrejmosťou, že si každý rok zájdu na vyšetrenie k urológovi. Ten, kto má medzi svojimi pokrvnými príbuznými niekoho s karcinómom prostaty, by mal vyšetrenie absolvovať už od štyridsiatky. Vďaka testu hladiny PSA možno rakovinu prostaty detekovať už v skorom štádiu, v čase, keď ju nemožno preukázať žiadnou inou metódou.

Výhody protónovej liečby pri ožarovaní prostaty:

  • Rýchlosť – pri včasnom záchyte ochorenia
  • Presnosť – dokáže zacieliť nádor s vysokou presnosťou
  • Účinnosť – dáva vysokú šancu na vyliečenie
  • Ambulantná liečba – nie je potrebná hospitalizácia ani pracovná neschopnosť

Jediné, čo musíte urobiť vy, je prísť včas. V Protonovom centre sú pripravení vám pomôcť. V priebehu viac ako desiatich rokov sa podarilo vyliečiť 96,5 % pacientov s nízkorizikovým karcinómom prostaty, z toho 98,8 % pacientov netrpí inkontinenciou.

Pri každom ožarovaní nádoru je časť energie vždy dodaná aj mimo vlastnej cieľovej oblasti. V rádioterapii je preto vždy nutné vyvážiť prínos dodania vysokých dávok, ktoré dokážu zničiť nádor, a riziko vzniku nežiaducich účinkov v okolitých tkanivách. Hlavnou výhodou protónovej rádioterapie je práve minimálne ožiarenie zdravých štruktúr v okolí cieľového objemu. Protón dokáže ožiariť nádor tak, že do príslušného kritického orgánu je dodaná čo najmenšia možná dávka. To znamená zároveň aj minimálne riziko vzniku nežiaducich účinkov.

Klinika na svetovej úrovni

Protónové centrum bolo v Prahe otvorené v roku 2012 a aj celosvetovo je jedným z najvyhlásenejších centier svojho druhu. Poskytuje najmodernejšiu a najefektívnejšiu protónovú rádioterapiu pre pacientov s onkologickým ochorením. V rámci celosvetového porovnania sa PTC vyrovnáva s ďalšími renomovanými centrami v Japonsku a USA, kde sa protónová terapia stala bežnou liečebnou procedúrou. Protónové centrum spolupracuje s výskumnými inštitúciami a univerzitami po celom svete.

Protónové centrum je otvorené všetkým

Liečba v Protonovom centre je hradená zo zdravotného poistenia a je teda dostupná všetkým občanom Českej republiky (slovenský pacient môže požiadať svoju ZP na Slovensku o udelenie súhlasu na liečbu v cudzine cez formulár S2). Je možné ju odporučiť tým pacientom s rakovinou, u ktorých je protónová rádioterapia aj vo svete odporúčanou terapiou. Najčastejšie tak v PTC liečia pacientov s diagnózou rakoviny prostaty, rakoviny prsníka, nádory u detí, nádory hlavy a krku, centrálne nervové sústavy, karcinómy pľúc, vybrané nádory zažívacieho traktu a malígne lymfómy.

Na území Českej republiky je PTC jediným zariadením, ktoré poskytuje liečbu onkologických ochorení protónovým žiarením. Naopak, do Prahy sa jazdia liečiť pacienti z viac ako šesťdesiatich krajín sveta.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :