Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

IT patrí k čoraz perspektívnejším oblastiam pre prácu. Priemerné platy v tejto oblasti zväčša neklesajú pod 1200 eur. IT špecialista s dlhoročnou praxou a žiadanými skúsenosťami si môže zarobiť dokonca až 10 000 eur. Prečítajte si, o aké pozície je v roku 2016 najväčší záujem.

UI/UX dizajnér

Používatelia webov a aplikácií sú dnes oveľa náročnejší ako kedysi a vyžadujú, aby ich používanie bolo intuitívne, rýchle a bezbolestné. Či už ide o softvér, nakupovanie alebo hranie, UI a UX dizajnéri (UI = user interface/používateľské rozhranie, UX = user experience/používateľský „zážitok“) sa starajú o to, aby výsledný produkt dobre vyzeral a aby bolo jeho používanie jednoduché a ľudské.

Webový a produktový developer

Dokonalé používateľské rozhranie by bolo nanič bez softvéru, ktorý za ním stojí. Web developeri, obzvlášť tí, ktorí sú zruční v programovacích jazykoch Java, JavaScript, PHP a Python, sú v súčasnosti veľmi žiadaní najmä kvôli zvýšeným nárokom na bezpečnosť a spoľahlivosť systémov pre používateľov.

Sieťový inžinier

Web, spolupráca, streamovanie videa, bezpečnosť – budovanie sietí je základ, na ktorom sú postavené všetky tieto technológie a zručnosti. Skúsení sieťoví inžinieri sú každým rokom žiadanejší. Starajú sa totiž o to, aby IT biznis neustále prosperoval a rástol a aby interaktívny obsah pre používateľov bežal hladko.

Bezpečnostný špecialista

Práca v IT nie je len o budovaní technológií, ale tiež o ich bezpečnosti. Nad týmto sektorom totiž neustále visí hrozba jeho negatívnemu dopadu na životy ľudí, biznis, vládu a mier v krajinách. Bezpečnostný špecialista je preto v roku 2016 jedným z najdôležitejších IT jobov. V spoločnostiach sú najímaní profesionálni testeri a hackeri, ktorých úlohou je nabúravať sa do systémov a poukazovaním na chyby zlepšovať ich bezpečnosť.

Vývojár mobilných aplikácií

Aj v roku 2016 pokračuje trend presúvania používateľov z desktopových na mobilné zariadenia. Stačí nahliadnuť do virtuálnych iOS a Android obchodov a zistíte, že trh s mobilnými aplikáciami je obrovský – neustále sa vylepšujú existujúce a rovnako rýchlym tempom vznikajú nové. Kvalitní vývojári mobilných aplikácií sú pre IT firmy a svoje domovské značky nenahraditeľní.

Biznis analytik

Biznis analytik je špecifická pozícia vo svete IT, pretože sa od neho vyžaduje, aby rozumel jazyku IT a zároveň aj jazyku biznisu. Čoraz viac firiem si uvedomuje dôležitosť takéhoto človeka, ktorý predstavuje spojenie medzi IT oddelením a exekutívou a ktorý je schopný viesť projekty, pracovné stretnutia a vytvárať strategické ciele.

Práca v IT je rozmanitá, preto okrem týchto pozícii existuje ešte mnoho ďalších, ktoré čakajú na mladých a perspektívnych odborníkov. Nenahraditeľní sú napríklad IT projektoví manažéri, špecialisti na cloudovú architektúru a integráciu systémov, dátoví analytici či správcovia obsahových systémov ako WordPress alebo Drupal. Pri všetkých sa však kladie dôraz najmä na odbornosť a špecifické znalosti daného odvetvia. Univerzitné vzdelanie v odbore nemusí byť zárukou získania dobre platenej práce v IT – dôležité sú tiež osobnostné predpoklady, ovládanie jazykov a v neposlednom rade reálne skúsenosti.

Foto: Bigstockphoto

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :