Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Táto indická rastlina Ashwagandha rastie hlavne v Afrike, blízkom východe a Indii. Volajú ju napríklad aj indický ženšen a vyrábajú sa z nej rôzne výživové doplnky vďaka jej liečivým účinkom. V Európe sa rozširuje už od 16teho storočia, keďže ju vtedy doviezli. Je to nižší ker a má malé, niekoľkocentimetrové kvety. V rôznych tradičných medicínach ako napríklad v Ajurvéde sa používa už stáročia ako liečivá látka pri viacerých druhoch problémov.

V čom teda môže Ashwagandha pomôcť?

Ashwagandha (ašvaganda) má viacero liečivých účinkov. Medzi jej hlavné patria:

– pomoc pri znižovaní stresu, úzkostí a depresívnych stavov

– znižovanie chuti do jedla, vylepšovanie pamäte, prekrvenia končatín a kognitívnych funkcií

– zvyšovanie regenerácie, vytrvalosti a sily

– ovplyvňuje pozitívne zdravie, psychický stav a kvalitný spánok

– podporuje sexuálne zdravie

– má antioxidačné účinky

Táto rastlina má ale aj ďalšie prekvapivé a veľmi užitočné účinky. Dokáže oveľa viac ako je spomínané hore. Napríklad kontroluje hladinu inzulínu v krvi. Reguluje teda množstvo cukru a to preukázateľne aj u ľudí, ktorí mali cukrovku.

A čo najzákernejšia choroba a to rakovina? Aj proti tej pomáha bojovať. Má protinádorové účinky podľa vykonanej medicínskej skúšky. Dokázali spomaliť rast a dokonca predísť vzniku nových rakovinotvorných buniek.

Upravuje hladinu kortizolu. Ako bolo spomínané hore, znižuje stres a to priamo súvisí s hormónom kortizol. Keďže tento hormón nám spôsobuje stres, indický ženšen znižuje jeho hodnoty v krvi a tým dochádza k viacerým priaznivým výsledkom. Okrem toho, že sa postupne zbavíte chronického stresu, následne s tým prestanete pociťovať úzkosť. Ak náhodou máte insomniu alebo problémy so spánkom, ten sa vám pravidelným prijímaním tejto rastliny upraví.

Ako ju dostať do tela?

Spôsobov je viacero. Asi najobľúbenejšia a najrozšírenejšia je formou tabletiek. Existujú ale aj čaje, tinktúry a prášky. Pre každú skupinu ľudí existuje odporúčané maximálne dávkovanie, ktoré sa nesmie prekračovať. Prijímanie tejto rastliny je taktiež obmedzené alebo zakázané pre niektoré skupiny ľudí ako sú tehotné a dojčiace ženy alebo deti.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :