Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Turbodúchadlo a preplňované motory patria k sebe. Tento typ motoru má takmer každé moderné vozidlo, aj náš Opel Grandland. To znamená, že o turbo sa treba starať hlavne na dlhých trasách. Ak ste si doteraz mysleli, že turbo majú len športové autá z filmov a hier, tak ste na omyle. Pravdepodobne máte jedno aj vo svojom vozidle.

Ako funguje turbodúchadlo?

Skúsený vodiči vedia, ako turbodúchadlo vyzerá, kde sa nachádza a ako ho správne ochladzovať. Pre bežného šoféra to môže byť novinka. Ak sa to naučíte, vyhnete sa návšteve autoservisu a predĺžite jeho životnosť. Nový Opel Astra vám to umožní.

Hlavná funkcia turba je vniesť do valcov dostatok vzduchu počas dosahovania vysokých otáčok. Čím silnejšie stúpite na plynový pedál, tým viac zaťažujete turbodúchadlo. To sa začne zohrievať na vysoké teploty, ktoré treba následne znížiť ochladením.

Ako ho ochladiť?

Stačí, keď za každou dlhšou cestou nevypnete motor hneď ale necháte ho pár desiatok sekúnd na voľnobehu. Tým, že Opel Grandland či iné vozidlo necháte na voľnobeh, klzné alebo valivé ložiská sa v rotore turbodúchadlá schladia pomocou olejového filmu.

Ak by ste motor hneď zhasli, olejové čerpadlo by nestihlo olej ochladiť na optimálnu teplotu. Toto čerpadlo má na starosti cirkuláciu oleja čím maže a chladí ložiská. Po vypnutí motora by sa mohlo stať, že tenká vrstva olejového filmu by stvrdla na karbón, čo naozaj nechcete.

Tento stvrdnutý olej by pri nasledovných štartoch poškodil ložiská, ktoré by prestali tesniť. Okrem toho môže tento karbón upchať prívod k turbodúchadlu a to sa nedostatkom oleja začne drieť.

Okrem približne 30-sekundového chladenia na voľnobeh, funguje ešte jedna technika. Akonáhle zídete z diaľnice, začnite brzdiť motorom. Poprípade pred zastavením zaraďte neutrál a posledné metre prejdite „na voľno” napríklad aj s naším Opel Crossland.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :