Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Obrazy môžu niesť v sebe umenie a abstrakciu, no fotky majú schopnosť zachytiť skutočný svet okolo nás. Fotografie sú fascinujúcim médium, ktoré nám umožňuje zachytiť zážitky, okamihy a emócie. Avšak existujú aj fotky, ktoré potrebujú kontext, pretože bez náležitých informácií nám môžu zanechať zmätený dojem.

Jedným príkladom sú tzv. kontextuálne fotky. Ide o obrázky bez kontextu, ktoré vyžadujú dodatočné informácie o ich vzniku, mieste alebo udalosti, ktorú zachytávajú. Môžeme si predstaviť napríklad fotografiu dvoch ľudí, ktorí sa objímajú. Bez kontextu môžeme len ťažko vydedukovať, či ide o rodinnú oslavu, stretnutie dlho nevidených priateľov, alebo o moment, keď sa dvaja neznámi ľudia stretli na ulici a delia sa o intímny okamih.

Ďalším príkladom sú zábavné alebo neuveriteľné obrázky bez kontextu, ktoré môžu pôsobiť nezmyselne bez dodatočného kontextu. Fotografia človeka, ktorý balansuje na krajke mosta, môže pôsobiť ako vtipná skutočnosť alebo ako scéna z akčného filmu. Avšak, až keď vieme, že ide o umelca, ktorý predvádza svoje športové schopnosti na výstave, dostávame obraz celej situácie.

Fotografie tiež môžu byť krásne a pôsobiť na emócie, no bez kontextu niekedy nemáme šancu pochopiť význam či príbeh za nimi. Napríklad fotka dvoch detí, ktoré sa spolu smejú na pláži, nám môže pripomínať radosť a nevinnosť detstva. Avšak až keď vieme, že tieto deti prekonali vážne zdravotné problémy a ich úsmevy sú výrazom sily a odvahy, získa fotka ešte hlbší význam.

V prípade fotografických novinových správ je dôležitým faktorom aj faktický kontext, ktorý nám umožní pochopiť celú pravdu za snímkou. Zverejnené fotografie môžu byť často úchvatné, no bez objektívnych informácií môžeme byť klamaní a náchylní ku klamom.

Záverom môžeme povedať, že fotky sú skvelým nástrojom na zachytenie okamihov a emócií, no ich význam a interpretácia môže byť úplne iná bez kontextu. Preto je dôležité, aby sme si uvedomovali potrebu dostatočných informácií, ktoré nám umožnia porozumieť príbehu a posolstvu za každým snímkom.

Mačičky zadarmo

obrázky bez kontextu

Tak chceš byť videný alebo nie?

obrázky bez kontextu

Spoiler!

obrázky bez kontextu

Niekto je pred vašimi dverami

Rodinná večera

obrázky bez kontextu

obrázky bez kontextu

obrázky bez kontextu

Pozor! …. Ďakujem za pozornosť.

obrázky bez kontextu

Zdroj: Boredpanda.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :