Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zvažujete nový spôsob topenia a chceli by ste drevo vymeniť za niečo ekonomickejšie, ale aj ekologickejšie? Vyskúšajte brikety. Brikety sú vyrábané mechanicky, môžu mať tvar oválu či kvádra, a predstavujú moderný a lacný spôsob vytápania bytu. Práve preto sa stávajú medzi ľuďmi čoraz viac obľúbené.

Čo sú brikety?

Už zo samotného názvu plynie, že brikety sú vyrábané z dreva, konkrétne z pilín. Väčšinou ide o využitie tvrdých drevín( buk, dub), ktoré horia dlhšie ako dreviny mäkké. Rôznymi technológiami sa brikety zlisujú do tvaru oválu, tehly či kvádru. Spaľovať ich môžete v kozuboch, v kotloch, v pieckach. Ako spoznáte kvalitné brikety? Kvalitné brikety mávajú vysokú objemovú hmotnosť. Čím vyššia je hmotnosť, tým vyššia je výhrevnosť, čo sa nepriamou úmerou viaže s rýchlosťou horenia. Brikety vám vydržia horieť dlhšie – v priemere 4 až 5 hodín.

Čo sú pelety?

Obvykle ide o malý, zlisovaný kúsok hmoty najčastejšie valcovitého tvaru. Drevené pelety sa vyrábajú lisovaním dreva v tvarovacích lisoch. Materiál je pod tlakom a je pretlačovaný skrz kruhové otvory, ktoré pelety vytvarujú. Počas lisovania sa do peliet nepridávajú žiadne prísady, pretože celulóza, ktorú drevo obsahuje, sa pri vysokej teplote stáva lepivou a nahradí tak lepidlo.

Aké výhody vám nový vykurovací materiál prinesie?

Ak máte peletový kotol, jedine, čo musíte urobiť je občas doplniť zásobník peliet a vybrať popol. Nemusíte teda do kotla neustále prikladať, kotol sa o to postará za vás.

Vytápanie s peletami alebo briketami je každopádne lacnejšie ako vytápanie na plyn či elektrinu a to až o celú jednu tretinu. Navyše cena v priebehu roka kolíše, preto sa vám oplatí nakúpiť zásobu peliet v lete, kedy sú ceny najnižšie.

Životnému prostrediu pomôžete nielen vďaka minimu emisií, ktoré pelety a brikety produkujú, ale aj preto, že ide o spracovaný drevený odpad. Efekt ochrany je teda až dvojnásobný.

Pelety aj drevené briketysú skladné a navyše veľa nevážia. Práve preto s nimi môžete ľahko manipulovať.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :