Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Máte AdBlock?

Prevádzka tejto stránky nie je zadarmo, vaša návšeteva ale je. Vypnite si prosím AdBlock a obnovte stránku (F5).

img

Ako si spravovať svoje financie?

/
/
/
474 Zobrazení

Každý z nás sa potýka s problémami spojenými financiami. Nie každý však vie, ako sa dostať z problémov spätých so zlou finančnou situáciou. V našom článku sa zameriame na 4 hlavné body, ktoré by ste mali zvážiť pri správnom finančnom plánovaní a spravovaní svojich financií.

Čo sú to financie?

Kým začneme, potrebujeme si vysvetliť, čo sú to financie. Financie sa spravidla dajú vyjadriť ako peňažné prostriedky, majetok a pod. Najčastejšie sa stretávame s ich peňažnou podobou, čiže mince a bankovky. Platba fyzickými peniazmi oproti platobným kartám v nás vyvoláva akúsi psychickú bolesť, a preto je potrebné zaoberať sa samotnou správou financií.

K spravovaniu financií potrebujeme poznať naše výdavky, čo bude aj našim prvým bodom.

1.Spočítajte si svoje výdavky v krátkodobom a dlhodobom horizonte

Pri spravovaní financií by mal každý venovať svoju pozornosť svojím výdavkom. V praxi je najlepšie, ak si na bežnej báze sledujete svoje osobné výdaje v priebehu mesiaca. Existuje na to veľa možných spôsobov. Od tradičného odkladania si bločkov a spisovania si na papier, až po využívanie aplikácií či programov, ktoré vám zautomatizujú procesy. Prvým krokom k úspechu je správna analýza. Vytvorte si ju na základe údajov, ktoré ste si v priebehu mesiaca alebo dvoch spísali a prejdite si ju krok po kroku.

2. Znižujte a odstraňujte výdavky

Ak ste si vytvorili kvalitnú analýzu svojich výdavkov na základe dlhšieho pozorovania, viete, kde a koľko peňazí mesačne míňate. Prejdite si ju znova krok po kroku a optimalizujte svoje výdaje tým, že odstránite malichernosti, ktoré ste si zadovážili zbytočne. Ak neviete, ako na to, skúste dať položkám hodnotiace kritéria a ohodnoťte si každú položku na bodovacej stupnici od 1 do 5. Týmto spôsobom by vám mali vypadnúť položky, ktoré k životu nepotrebujete a sú pre vás skôr zbytočné.

3.Nasporené = zarobené

Toto pravidlo platí vo všeobecnosti stále. Je nutné odkladať si svoje finančné prostriedky a myslieť tak aj na svoju budúcnosť. Zvážte použitie všetkých alebo časti akýchkoľvek peňazí, ktoré zarobíte, mimo vašej mesačnej výplaty. Môže to byť vrátenie daní, bonus, alebo iný vedľajší príjem. Ak zostanete finančné prostriedky naviac, pokúste sa aspoň časť z toho prispieť aj na svoj účet, prípadne si ich niekam odkladajte. Ďalším osvedčeným tipom je zaplatiť najskôr sebe. To znamená zaobchádzať so svojimi úsporami ako s akýmkoľvek iným účtom a vyčleniť určité percento z každého príjmu. Najlepším spôsobom, ako sa takto dopracovať k úspore, je odkladať si približne 10% z každej vašej zarobenej čiastky.

4.Naučte sa pracovať s financiami

Nikdy nie je neskoro na to, aby ste sa začali vzdelávať v oblasti financií. Či už ide o tradičné spravovanie si vlastných finančných prostriedkov, alebo investovanie do svojej budúcnosti. Na to môžete využiť rôzne články, videá alebo workshopy so zameraním na financie, ktoré vám môžu napomôcť optimalizovať vaše výdavky.

Na záver veríme, že vám naše rady pomohli a v budúcnosti vás nič ohľadom spravovania financií neprekvapí.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar