Pri začínaní s podnikaním sa ako prvá otázka ponúka akou formou vlastne podnikať. Máme samozrejme na výber živnosť alebo istú formu právnickej osoby. Každá forma má svoje výhody a nevýhody, pravdepodobne najrozšírenejšia na Slovensku je s.r.o. a teda spoločnosť s ručením obmedzeným. Ďalej tu máme v.o.s., a.s., k.s. a podobne. My sa povenujeme trochu viac s.r.o.-čke.
S.r.o. môže založiť len jeden spoločník, dohromady ich môže byť ale až 50. Každý z nich ručí za záväzky spoločnosti len do výšky svojho vkladu do daného podnikania. Záväzky môžu samozrejme vzniknúť počas činnosti spoločnosti, ale aj potom. Spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať základne imanie 5000€ a jeden spoločník musí vložiť imanie najmenej 750€. Ak je spoločník iba jeden, musí splatiť celé imanie sám ešte pred zápisom firmy do obchodného registra. Vklad nemusí byť len peňažný. Toľko ku základnému predstaveniu spoločnosti ako právnej formy a teraz sa pozrieme na ďalšie výzvy v rámci jej užívania.
Na založenie s.r.o. potrebujete viacero vecí z právneho hľadiska. Po prvé je to zvolenie si mena spoločnosti. Ďalej výber sídla, predmetov podnikania, vypracovanie zakladateľskej listiny, získanie živnostenského oprávnenia, zápis do obchodného registra, registrácia na daňovom úrade a aktivácia elektronickej schránky, ktorá je taktiež povinná pre všetky s.r.o. Postup to nie je rýchly a neskúseným ľuďom môže trvať aj niekoľko pracovných dní s ukončením všetkých byrokratických náležitostí. Samozrejme, všetko je možné si uľahčiť a proces urýchliť. Ako?
Napríklad si môžete dať založiť spoločnosť externou firmou, po prípade odkúpiť už firmu, ktorá nejakú dobu existuje a funguje. Predaj sro je teda spôsob, ktorým sa rýchlo dostanete k plne funkčnej spoločnosti. Ďalej si môžete zakúpiť ready made sro platca dph alebo neplatca dph, všetko záleží len od okolností, za ktorých chcete podnikať a aké očakávate obraty.
Ďalšia vec, ktorú si môžete uľahčiť, je vybaviť si virtuálne sídlo firmy. A teda, vaša spoločnosť bude mať adresu, poštovú schránku a nemusíte fyzicky a reálne platiť prenájom kancelárskych priestorov. Nákup firmy a virtuálneho sídla sú kroky, ktoré vám uľahčia štart v podnikaní a môžete sa potom sústrediť na dôležitejšie veci.