Zamestnanie na plný úväzok je pre väčšinu ľudí vážne, dlhodobé a premyslené rozhodnutie. Predsa len ide rozhodnutie, či už o výpoveď alebo prijatie do zamestnania, ktoré váš život minimálne pozmení ak nie aj ovplyvní na najbližšie dlhšie obdobie, rádovo aj v rokoch. Ako k tomu teda pristupovať a na čo si dať pozor?
Prijatie do zamestnania
Keď sa rozprávame o prijatí do zamestnania, pre tento úkon bývajú potrebné minimálne jeden, niekedy však aj tri dokumenty. CV a teda životopis je ten najdôležitejší a ten je vyžadovaný vždy. Ďalšie možné sú žiadosť o prijatie do zamestnania a motivačný list. Motivačný list by mal obsahovať v skratke niečo o vás, váš záujem o prácu práve u daného zamestnávateľa, vaše silné a slabé stránky a váš osobnostný prínos pre firmu, u ktorej sa uchádzate. Samozrejme obsah si môžete podľa možností prispôsobiť a niektoré maličkosti sa môžu líšiť.
Čo sa týka žiadosti o prijatie do zamestnania, tá by mala obsahovať v podstate vyjadrenie vášho záujmu o pohovor na danú pracovnú pozíciu. Ako ste daný inzerát našli? Prečo ste sa ozvali práve tejto spoločnosti? Aký majú dôvod, že by mali vybrať práve vás? Dobré je, v skratke spomenúť aj zopár slov o spoločnosti, do ktorej sa uchádzate. Aby ste ukázali, že niečo o nej viete a váš záujem je reálny.
Výpoveď
Opačná situácia nastáva, keď v zamestnaní končíte. Ak podávate výpoveď sami a je to vaš slobodné rozhodnutie, pravdepodobne je to pozitívna skúsenosť a čaká vás niečo ineé a lepšie ako doteraz. Výpoveď musí mať tiež svoju určitú formu a jej formulácia je taktiež dôležitá, aby nenastali nejaké právne problémy. Váš dôvod uvedený byť nemusí. Musí byť ale uvedený dátum a presné formality vášho odchodu. Výpovedná doba je počas skúšobnej doby okamžitá, v ročnej zmluve mesačná a v trvalom pracovnom pomere dvojmesačná. Ak ste sa rozhodli pre zmenu zamestnania, neváhajte a urobte tak. Minimálne skúsenosti nabrané v novej spoločnosti vás môžu niekam posunúť.