Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Brikety, novodobý spôsob vykurovania miestnosti, sa stávajú čoraz populárnejšími. Ich obrovskou výhodou je práve to, že sa vyrábajú z nespotrebovaných materiálov, ako sú piliny, papier, rastliny, slama a iné, a teda sú vysoko hospodárne voči životnému prostrediu. Okrem iného neobsahujú ani chemické prísady, lepidlá a nezanášajú komín. Hodia sa prakticky všade, či už do kozuba, sporáka alebo kachľovej pece. Ich výhrevnosť sa pohybuje od 4 do 16 hodín, záleží od vlhkosti, spracovania, tlaku a v neposlednom rade materiálu.

Existuje hneď niekoľko druhov brikiet. Aké patria medzi najpoužívanejšie?

Drevené brikety

Už zo samotného názvu plynie, že brikety sú vyrábané z dreva, konkrétne z pilín. Väčšinou ide o využitie tvrdých drevín( buk, dub), ktoré horia dlhšie ako dreviny mäkké. Rôznymi technológiami sa brikety zlisujú do tvaru oválu, tehly či kvádru. Spaľovať ich môžete v kozuboch, v kotloch, v pieckach. Ako spoznáte kvalitné brikety?

· Vysoká objemová hmotnosť brikety = vyššia objemová výhrevnosť = pomalšie horenie

Rašelinové brikety

Tieto brikety nahrádzajú hnedé uhlie, ľahšie sa s nimi manipuluje a ich výhrevnosť sa rovná výhrevnosti uhlia. Výhodou je ich ekologickosť, majú podstatne nižšie emisie, avšak zanechávajú veľa popolu.

Papierové brikety

Do popredia sa dostávajú aj papierové brikety, ktoré sa vyrábajú rovnakým spôsobom, ako tie predchádzajúce. Výhrevné sú síce ako drevo, avšak nie sú ani zďaleka tak ekologické. Odpadový papier totiž býva znečistený, obsahuje rôzne farbivá a látky, ktoré životnému prostrediu neprispievajú.

Nočné brikety

Brikety vhodné na noc[SP1] horia až 16 hodín, takže sa nemusíte budiť, aby ste priložili do kozubu a v dome udržali teplo. Vyrobené sú z čistenej kôry a majú minimálny podiel dreva.

Agrobrikety

Agrobrikety pozostávajú zo slamy či z menej kvalitného sena. Pripravujú sa, samozrejme, lisovaním, neobsahujú chemické prísady. Ich emisie sú však o niečo vyššie a zanechávajú popol. Výhodou popola je však to, že je použiteľný. Ak patríte k ľuďom, ktorí vlastnia záhradku, popol môžete využiť na hnojenie záhradky, trávnika či pozemkov.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :