Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Všade už voňajú mandarínky, perníčky a škorica – vo vzduchu sú Vianoce, obľúbený sviatok všetkých detí. Ak čítate tento článok, zrejme máte doma mladého umelca a nie je nič krajšie, ako ho podporiť v kreatívnej tvorbe.

Rozvíjanie fantázie a estetického cítenia podporuje celkový rozvoj osobnosti – deti sú citlivejšie, empatickejšie a kreatívna činnosť sa premieta aj v kreatívnom myslení, ktoré je potrebné aj v matematike alebo prírodných vedách. Ako ich ešte viac povzbudiť?

Skúšať všetky techniky

Iba pár géniov sa narodí s tak výrazným talentom, že je u nich odmalička jasné, čomu zasvätia celý svoj život. My ostatní sa musíme spoľahnúť na zbieranie skúseností. Keď mladý umelec vyskúša rôzne techniky a pomôcky, zistí pri tom, čo mu sedí najviac.

Klasické výtvarné umenie môže doplniť rytím pomocou rydla, modelovaním z hliny alebo samoschnúcej hmoty. Mnohých začne baviť drôtikovanie, ktoré neskôr prerastie do šperkárskej vášne. Každý kvalitný e-shop s umeleckými potrebami vám ponúkne kreatívny materiál na maľovanie, modelovanie a kreslenie či činnosti ako výroba mydla a sviečok.

Stará dobrá klasika

Moderné umenie chce šokovať a poukazuje celkom jasne na nedostatky doby, v ktorej žijeme. Používa najmodernejšie technológie, grafické tablety a počítačové programy. Klasické výtvarné pomôcky však majú v sebe čaro, ktoré technika nenahradí. Olejové farby používali najslávnejší výtvarní umelci všetkých dôb – napríklad van Gogh na svoje Slnečnice. Využívali ich skvelú vlastnosť – zasychajú dlhšie a dokážu sa navzájom prekrývať. Vďaka tomu do nich môžete vstupovať a meniť jednotlivé detaily ešte dlho po tom, ako ste namaľovali prvú verziu obrazu.

Niektorí umelci priznávajú, že pri maľbe olejovými farbami tvoria jeden obraz aj celé mesiace. Máločo podporí mladého výtvarníka tak, ako keď mu darujete kvalitné olejové farby pre umelcov. Držanie dreveného štetca a pestrá paleta farieb v sebe majú atmosféru, ktorú chladné displeje nenahradia.

Tajné priania odhalené

Neviete po čom dieťaťu srdce piští? Nechajte to na Ježiška. Nevieme vám síce povedať číslo jeho kreditky, ale poznáme adresu na Ježiška. S istotou vieme, že mnohé firmy sa snažia rodičom uľahčiť vianočné nakupovanie. Vymysleli napríklad aplikáciu, v ktorej môžu deti napísať list Ježiškovi online. Naklikajú svoje priania, pripíšu pár slov a vám neskutočne zjednodušia nakupovanie. Zoznam môžete zdieľať aj s príbuznými, aby nepriniesli viacero rovnakých darčekov a mladého umelca potešili presne tým, o čom sníva.

Neuľahčujte im to

Jedným z vianočných trendovvlastnoručne robené ozdoby a darčeky. Využite to a podporte deti v kreativite. Aj keby mali usporené nejaké peniažky, trvajte na tom, aby vám darčeky vyrobili vlastnými rukami. Kreatívne cvičenie sa možno premení na každoročnú milú tradíciu. Nemusíte im to uľahčovať ani v rámci darčekov, ktoré im dávate vy. Namiesto hotových výrobkov im darujte rôzne materiály.

Túži vaše dievčatko po špeciálnom domčeku pre bábiky? Možno jej môžete kúpiť rôzne drevené polotovary, z ktorých si sama zlepí a namaľuje nábytok. Je váš syn milovník áut? Čo tak mu kúpiť namiesto ďalšej hotovej hračky, ktorá ho prestane za pár dní zaujímať, modelárske pomôcky… Možností sú stovky a proces výroby je veľká zábava, ktorá poteší aj vás.

Vianočné video

Využite zaujatosť detí sociálnymi sieťami, ktoré často ovládajú lepšie ako dospelí. Dovoľte im stráviť viac času s mobilom alebo fotoaparátom, aby natočili krátke videá o príprave na Vianoce a o samotnom Štedrom dni. Potom ich pospájajte do jedného videa a toto dielko pošlite napríklad starým rodičom. Možno budete prekvapení, že vaše dieťa vie o technike viac, ako ste si mysleli, a možno mu budete musieť pomáhať. V každom prípade ho to obohatí a zároveň si vytvoríte krásnu spomienku.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :