Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Ak sa občas pozeráte na pneumatiku zblízka, je vám asi jasné, že z nej vyčítate veľké množstvo užitočných informácií. Viete, čo všetky čísla, písmená a prípadne ďalšie symboly znamenajú?

Čo všetko dokážete vyčítať z pneumatiky?

#1 Základné údaje

Na pneumatike nájdete rad rôznych znakov a symbolov, ktorých je skoro toľko, koľko je výrobcov pneumatík. Základné informácie, ktoré sa na pneumatike uvádzajú, sú jej šírka, pomer medzi šírkou a výškou a priemer ráfika. Ukážme si to na nasledujúcom príklade:

  • 195 – označuje šírku pneumatiky meranú v milimetroch. Meria sa od bočnice k bočnici;
  • 65 – profilové číslo udáva pomer medzi šírkou a výškou vyjadrený v percentách;
  • R – označenie konštrukcie pneumatiky. V tomto prípade sa jedná o radiálnu konštrukciu. Existujú ešte pneumatiky diagonálne (D) alebo pneumatiky so zmiešanou konštrukciou (B). Na tie však narazíte iba v zriedkavých prípadoch;
  • 15 – popisuje priemer ráfika v palcoch;
  • 91 – index nosnosti;
  • T – označenie rýchlostného indexu.

#2 Index nosnosti

Index nosnosti, známy tiež ako záťažový index (skratka LI), je univerzálny údaj, ktorý platí nielen pre nové značkové pneumatiky, ale aj pre protektory. Index stanovuje maximálne povolené zaťaženie na jednu pneumatiku pri rýchlosti určenej rýchlostným indexom. Zo záťažového indexu sa ale bohužiaľ nedozviete konkrétnu váhu. Tú musíte hľadať v príslušných tabuľkách. Pre prehľadnosť ju uvádzame nižšie.

#3 Rýchlostný index

Či už preferujete pneumatiky BarumNokianHankook alebo iné značky, každá z nich znesie len určitú maximálnu rýchlosť a podľa nej je na pneumatike označená príslušným písmenkom. Ak je na pneumatike napríklad písmeno P, znamená to, že na nej nemôžete ísť rýchlejšie ako 150 km/h.

Kompletný význam jednotlivých písmen pre vás opäť uvádzame v tabuľke.

5 podstatných informací - Rychlostní index_sk2.PNG

#4 Dátum výroby

Dátum výroby sa označuje štyrmi číslicami, prvé dve číslice označujú týždeň, v ktorom bola pneumatika vyrobená, a druhé dvojčíslie označuje rok výroby. Pri výbere pneumatík si tak jednoducho overíte, či vám predajca neponúka starú pneumatiku.

Čísla 0717 znamenajú, že pneumatika bola vyrobená v 7. týždni roku 2017.

#5 Typ dezénu

Pneumatiky podľa vzorky dezénu rozlišujeme na tri druhy: symetrický, asymetrický a smerový. Symetrický dezén nemá žiadne zvláštne označenie a vzorka pneumatiky je po obidvoch stranách rovnaká.

Asymetrický dezén rozoznáte podľa výrazov „Inside“ alebo „Outside“, čo tiež určuje, z ktorej strany máte pneumatiku nasadiť, slovo „Outside” musí byť vidieť z vonkajšej strany.

A smerový dezén rozoznáte pomocou šípky s nápisom „Rotation“ alebo „Direction“. Tá vám zároveň ukáže, akým smerom sa pneumatika musí po namontovaní točiť.

Ako vidíte, údajov na pneumatike je síce veľa, ale poznať všetky nepotrebujete, stačí vedieť, kde prípadne dohľadáte ich význam.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :