Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Pri nákupe pneumatík (a nielen ich) sa najčastejšie pozeráme na cenu. Mali by nás ale zaujímať aj ich úžitkové vlastnosti, teda to, ako sa správajú pri jazde alebo aké majú hodnoty valivého odporu alebo hluku. Ak práve vyberáte pneumatiky a neviete sa rozhodnúť, poradíme vám, na čo sa zamerať a ako nakupovať.

Vyberajte u odborných predajcov

Ponuky pneumatík v supermarketoch možno vyzerajú na prvý pohľad lákavo, ale je treba mať sa na pozore. Často sa ponúkajú pneumatiky neznámych značiek, ktoré sú síce lacné, ale tiež nekvalitné. Ich správanie na ceste býva v porovnaní s preverenými značkami tristné. Naproti tomu predajcovia pneumatík alebo pneuservisy majú s jednotlivými modelmi skúsenosti a dokážu zákazníkovi poradiť a vybrať správne obutie podľa jeho preferencií.

Radšej kupujte nové pneumatiky, u tých ojazdených nikdy neviete, kto a ako s nimi zaobchádzal.

Nenakupujte ojazdené pneumatiky a z neznámych zdrojov

Tak ako sa neoplatí nakupovať iba podľa ceny, nie je vhodné brať ani pneumatiky z druhej ruky alebo z rôznych bazárov, záložní a pod. Rovnako tak nie je bezpečný ani nákup ojazdených plášťov, vzhľadom na to, že nemáte kontrolu nad tým, ako sa s nimi zaobchádzalo a v akom sú stave.

Pozrite sa do veľkého technického preukazu

Vo veľkom technickom preukaze sú uvedené schválené rozmery kolies a pneumatík pre každé auto. S týmito rozmermi bude mať vaše vozidlo optimálne jazdné vlastnosti a spotrebu paliva. Samozrejme si možno nechať zapísať na úrade aj alternatívne rozmery kolies a pneumatík, ale musia byť schválené pre konkrétne vozidlo. Pred nákupom sa preto vždy pozrite do TP, nech si neobjednáte nesprávny rozmer pneumatík.

Sledujte testy pneumatík

Rôzne automotokluby a motoristické časopisy každoročne dôkladne otestujú veľa modelov pneumatík rôznych rozmerov. Testuje sa brzdná dráha na suchom aj mokrom povrchu, v prípade zimných pneumatík napríklad záber na snehu. Súčasťou testov pneumatík obvykle býva aj ich hlučnosť alebo opotrebenie. Testy predstavujú dobré usmernenie pri výbere a môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Nakúpiť nové obutie môžete v e-shope AZ Pneu, kde vás čaká široký výber pneumatík pre osobné autá, úžitkové vozidlá alebo motocykle. Sme pripravení zodpovedať všetky vaše otázky, týkajúce sa pneumatík.

Zdroj foto: Flickr.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :