Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Nezvyčajné použitie GPS

Global Positioning System (GPS) je navigačný systém na bázi satelitov. Satelitov je dohromady 24 a boli umiestnené na obežnú dráhu Ministerstvom obrany USA v rokoch 197 – 1990. Pentagon ale neskôr umožnil civilistom takto určovať svoju presnú polohu.

nekonvencne-pouzitia-gps (1)

Dnes sa pozičné zariadenia v našich smartfónoch a ako samostatné zariadenia stali každodennou súčasťou nášho života. Používame ich na jednoduché veci ako napríklad nájsť najbližšiu taliansku reštauráciu. Ale na aké špeciálne, nezvyčajné a nekonvenčné účely sa ešte používa? Tu je 10 z nich.

Prevencia útokov žralokov

nekonvencne-pouzitia-gps (2)

Na žraloky sa dávajú lokačné zariadenia, ktoré dajú signál plavčíkovi ak sa veľmi priblíži pobrežiu.

Nájsť ukradnuté liečivá

nekonvencne-pouzitia-gps (3)

Polícia mesta New York dala do niektorých nádob s liečivom oxcykodon sledovacie zariadenia aby našli ich zlodejov. Podarilo sa.

Mobilné umenie

nekonvencne-pouzitia-gps (4)

Umelec Michal Wallace jazdil na bicykli po uliciach a mestách Baltimore a z kriviek, ktoré jeho cesty na mape zakreslili vytvoril digitálne umenie.

Študovať bližšie život domácich mačiek

nekonvencne-pouzitia-gps (5)

Výskumníci zo Severnej Karolíny namontovali GPS zariadenia na 1000 domácich mačiek, aby zistili, ako sa počas dňa správajú. Čo zistili? Veľa mačiek je hrozba pre vtáky. Takisto veľa z nich strávi viac času kradnutím mačacieho jedla v úplne cudzích domoch.

Geocaching

nekonvencne-pouzitia-gps (7)

Veľa z vás možno pozná tzv. „kešku“. Ukrytie určitého posolstva alebo predmetu s tým, že jeho súradnice hodíte na net. Ďalší zvláštny spôsob.

Mapovanie vášho behania

nekonvencne-pouzitia-gps (6)

Existuje už veľa aplikácii na mapovanie vášho denného behania a postovanie vašich výsledkov na net. Vyskúšal to aj istý triatlonista, ktorý behal kolečká na lodi. Áno na plávajúcej lodi počas dlhej plavby. Zistil, že jeho trajektória vyzerá vlnkovo a ako keby behal len v jednom smere. Vtipkoval, ža takisto presiahol svoj osobný rekord.

Stráženie svätých sôch

nekonvencne-pouzitia-gps (8)

Istá New Yorkská firma vybavila sochy v kostoloch zadarmo hľadacím zariadením GPS. Ak je socha ukradnutá, zariadenie pošle SMS majiteľovi a polícii.

Šoférovanie áut bez vodiča

nekonvencne-pouzitia-gps (9)

Autá od Google boli už touto technológiou poháňané ulicami Washington DC.

Opatrovanie ľudí s demenciou

nekonvencne-pouzitia-gps (10)

Firma GPS SmartSoles vyrobila topánky s GPS sledovacími zariadeniami, aby sa napríklad ľudia s Alzheimerom dali nájsť a vrátiť v poriadku rodinám.

Prevencia pred pohlavnými chorobami a nechceným tehotenstvom

nekonvencne-pouzitia-gps (11)

Mesto Kent v Anglicku ponúka na stiahnutie aplikáciu do iPhonov s názvom Kent C Card, ktorá dovedie teenagerov do najbližšej kliniky, kde si môžu kúpiť kondómy alebo dostať odborné poradenstvo.

Zdroj: Howstuffworks.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :