Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Máte AdBlock?

Prevádzka tejto stránky nie je zadarmo, vaša návšeteva ale je. Vypnite si prosím AdBlock a obnovte stránku (F5).

img

Trávite v aute veľa času na cestách? Toto by ste mali vedieť?

/
/
/
31 Zobrazení
sluchadla mobileu.eu

Autonehody sú často dôsledkom nepozornosti alebo chvíľky rozptýlenia. Už jeden krátky a niekoľko sekúnd trvajúci pohľad na displej mobilu vás môže pripraviť o vzácne chvíle s rodinou alebo priateľmi. Ak sa stanete účastníkom nehody, je preto dôležité vedieť, čo robiť ďalej. Ešte dôležitejšie je však vedieť, ako týmto nepríjemným situáciám predchádzať.

Väčšine nehôd motorových vozidiel sa dá predísť opatrnosťou a pozornosťou na ceste, ktorá je založená na nevyhnutných faktoch a informáciách.

Fakty, ktoré vás určite prekvapia

Vedeli ste, že každoročne je na medzinárodnej úrovni v dôsledku dopravných nehôd zranených alebo postihnutých najmenej 50 miliónov ľudí? Polovica zranených alebo usmrtených pri nehodách sú zraniteľní účastníci cestnej premávky, ako sú chodci, cyklisti a motocyklisti?

Ešte zaujímavejším a nie príliš lichotivým faktom je, že sobota je najčastejším dňom nehody. Ak sa obávate dlhých ciest, tie nie sú vždy rizikom. Už niekoľko minút po odchode z domu môžete zažiť nehodu. Štatistiky uvádzajú, že väčšina dopravných nehôd sa stane už do 5 km od bydliska vodiča.

Ani typ nehody nie je dobré podceňovať. Najsmrteľnejším typom dopravných kolízií je prevrátenie vozidla. A to najdôležitejšie – používanie mobilného telefónu počas šoférovania zvyšuje pravdepodobnosť nehody o 400 %.

Ľudia vo veku 16 až 20 rokov čelia najvyššej pravdepodobnosti zranenia alebo usmrtenia pri nehode. Našťastie sú tu bezpečnostné prvky auta. Používanie bezpečnostných pásov znižuje riziko smrti pri nehode o 61 %. Ani airbagy vozidla nie sú bezvýznamné, preto kompletná reaktivácia airbagovej jednotky nebude určite na zahodenie!

Môžete ochrániť svoje auto aj seba

Motorové vozidlo je pomerne drahá záležitosť, preto je aj jeho ochrana pri používaní dôležitá. Aj náročná doba, v ktorej sa strieda jedna kríza s druhou, prispieva k nutnosti vedieť, akým spôsobom svoje vozidlo a seba ochrániť.

Najlepším riešením sú pevné garážové brány alebo imobilizér. Imobilizér je mechanizmus proti krádeži, ktorý zabraňuje naštartovaniu motora automobilu, pokiaľ nie je prítomný správny kľúč zapaľovania alebo iné zariadenie.

Dôležitou výhodou tohto systému je, že nevyžaduje, aby ho aktivoval majiteľ vozidla, pretože funguje automaticky. Imobilizér sa považuje za prostriedok poskytujúci oveľa účinnejšiu ochranu proti krádeži ako samotný zvukový alarm. Aj tu treba ale v prípade opravy alebo problémov vedieť, ako odpojiť imobilizér a správne nastaviť?

Čas na zmenu?

Ochrana a výbava auta kvalitnými bezpečnostnými prvkami je základ úspechu. Avšak, možno nastal čas na zmenu. Niekedy sa oplatí auto vymeniť za pešiu chôdzu alebo bicykel.

Britskí vedci dokonca zistili, že vodiči áut vážia viac ako ľudia, ktorí chodia do práce pešo, na bicykli alebo využívajú verejnú dopravu. V priemere majú chodci alebo cyklisti o 3 kilogramy menej a lepšie hodnoty BMI či nižšie hladiny telesného tuku.

Ani únava pri dlhých jazdách autom nie je pre vašu a bezpečnosť vozidla ideálny stav. Štatistiky hovoria, že najmenej 20 % nehôd je spôsobených tým, že unavení vodiči zaspia za volantom. Dokonca sa dlhé cesty autom dajú prirovnať na konci dňa k stavu opilosti.

A možno ste nevedeli, že dlhé a pravidelné dlhé cesty autom môžu znižovať aj vašu inteligenciu. Dlhé cesty autom podľa výskumov negatívne vplývajú na rozvoj inteligencie. Tí účastníci, ktorí jazdili podľa štúdie niekoľko rokov aspoň 2 hodiny denne autom, mali nižšiu priemernú inteligenciu ako ostatné osoby, ktoré na svoj transport využívali iné dopravné prostriedky, ideálne svoje vlastné nohy.

Ak teda trávite v aute celé dni, možno by ste sa mali nad týmito správami a informáciami poriadne zamyslieť.

Zdroj obrázkov:

  1. Monstar Studio/Shutterstock.com
  2. Mikhail Akimov/Shutterstock.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar