Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Deti sa síce rodia po celý rok, na tých najmenších ale práve pred Vianocami myslíme ešte viac a intenzívnejšie. Viete, že existovala tradícia, venovať novorodencovi do kolísky zlatý dukát? Ten mu mal do života priniesť hojnosť.

Táto tradícia, obdarovať dieťa zlatom, vychádza z kresťanských tradícií

Traja mudrci z Východu priniesli Ježiškovi tri dary. Medzi nimi aj zlato. Práve tu vznikol základ pre tradíciu, venovať do kolísky zlatý dukát. Tento zvyk sa dlho udržoval aj na Slovensku. Mnoho rodín ale bolo natoľko chudobných, že šlo iba o symbol. Keď potom v rodine pribúdali deti, do kolísky sa dával vždy ten istý dukát.

Časom tradícia upadla do zabudnutia. Peniaze sa zmenili, symbolika sa vytratila. Dievčatkám sa miesto toho dávali a dávajú zlaté náušničky, avšak aj tento zvyk už mizne. Hlave preto, že mnoho rodičov dnes deťom prestáva v novorodeneckom veku prepichovať ušká. U chlapcov zvyk zmizol úplne.

Zlaté dukáty do kolísky slávia návrat

Tento krásny zvyk sa ale začína vracať. Pražská mincovňa vyrobila dukáty v podobe zlatých mincí s motívmi narodenia. Za grafickými návrhmi stoja prestížny medailéri.

Zlaté dukáty si je možné vybrať s rôznymi motívmi: s bábätkom v perinke, s cumlíkom, ale aj s graficky vydareným bocianom a vranou, ktoré vypadajú ako origami. Zlaté mince sú v nádhernej a prepracovanej razbe a dodávajú sa v darčekovej krabičke.

Dukát je krásny darček aj pre staršie deti

Každá zlatá minca k narodeniu dieťatka má na sebe vyrazený rok, ktorý má byť zhodný s rokom narodenia. Pokiaľ ste ale nestihli novorodenca obdarovať včas, nič sa nedeje. Pretože v numizmatickej predajni v Bratislave (Dunajská ulica 68) a v e-shope so sortimentom Pražskej mincovne Zlate-mince.cz, sú k dispozície aj staršie ročníky dukátov – a to už od roku 2003. Máte tak možnosť obdarovať dieťa spätne, alebo zlatý dukát venovať aj staršiemu súrodencovi.

Zlato ako dobrá investícia

Nejde len o pamiatku. Zlatý dukát je klasickou investičnou mincou z rýdzeho zlata. Jeho cena je 5800 Kč, avšak keďže cena zlata rastie, ide vlastne o kvalitnú investíciu. Zlato je dnes považované za jednu z najlepších.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :